Baštírna

Pěší výlet ze Senohrab přes les k Sázavě jsme si v rámci týdne "škola v přírodě" moc užili. Sběr malin a jiných pochutin, občerstvovací a lovící přestávka v kempu U Bořka či brouzdání v Sázavě na Baštírně. Závěr nám zkalilo zranění Terky, která skončila se čtyřmi stehy na hlavě a my všichni s velkým ponaučením, co příště dělat či nedělat. Terezko, jsi statečná holka!!!

Závěrečná školní slavnost

Překrásné a dojemné rozloučení s letošním školním rokem, částí učitelského osazenstva a prvními školáky odchodivšími zajíčkovskou rodinnou školu doprovázely slzy, smích, dárky, objetí, vůně květin a příjemná rodinná atmosféra. Díky! Díky! Díky!

Plavání ve SNU

Odměnou za poslední letošní perly byla nakonec (po výživné hromadné střevní viróze, která "skrečovala" únikovku v Praze, společná koupačka v hotelu S.E.N.... nejenom děti by si nechaly líbit tento "nadstandard" ;)

Přírodovědný čarodějný slet

Uzavření posledního letošního projektu Bylinkářství a kouzelní tvorové proběhlo formou Konference a přírodovědných dílniček pro rodiče a školkáčky. Děti představily své knihy, nechaly si je podepsat, ocenili jsme skicáky, do nichž v průběhu projektu kreslily své objevy a pochlubily se zahradními vychytávkami, které zrealizovaly v průběhu přírodovědy s Evkou Šrailovou

Sovíkend

Letošní Sovíkend v Sedmihorkách v Českém ráji byl opět skvělý. Báječné počasí, koupačka přímo v kempíku, prochajdy kolem skal, horolezčení, večerní oheň, oslava trojnarozenin, rozlučka s Dandou a přivítání Vlaďky byly plné smíchu a pohodové atmosféry. Díky všem zúčastněným a za rok na shledání!!!!

Cyklotělák u Mirošováku

Poslední tělocvik letošního roku byl pro školáky netradiční - jeli terénem na kole k mirošovskému rybníku, u kterého mohly děti využít sportovní zázemí a kánoi i kajak od Komárků. Cesta zpět v letním vedru děcka docela zapotila...

Včelí a Vodní Dům školáci

Do Včelího a Vodního domu jeli spolu se školkou také školáci. Byl to velmi podnětný den okořeněný dobrodružstvími typu poštípání vosami na hrázi Švihovské vodní nádrže, ukopnutí několika palců najednou, krmení raků, nákup "medovinek" či řádění v parádním vodním minisvětě...

Včelí svět a Vodní dům

Společně se školáky jsme jeli autobusem do Hulic. Ve Včelím domě nás přivítaly dvě velmi příjemné dámy, skupinka školkáčků šla s jednou, kde jim paní vyprávěla naučnou pohádku o včelkách, včetně praktických ukázek, děti seděly a zaujatě poslouchaly a aktivně se zapojovaly a odpovídaly na otázky. V další místnosti si děti zahrály na včelí roj, prolétaly úlem a strážci (Elík a Sebík) chránili královnu (Jorinku) a ostatní včelky sbíraly pyl na mateří kašičku, nektar na med a také pryskyřici, ze které se dělá propolis. Pak jsme obdivovali místní bylinkovou zahrádku. Poté jsme všichni ochutnali čerstvý med a mohli si vyrobit svíčku z včelího vosku. Návštěvu ve Včelím domě jsme ukončili shlédnutím dvou krátkých filmů o včelách. Oběd jsme si dali venku na hřišti, pohráli si, a pak jsme se autobusem přesunuli o 1 km dál do Vodního světa. Tam nás nejprve čekala vnitřní expozice plná zajímavých informací o vodě a o vodních živočiších. Venku jsme se pak mohli vyřádit ve vodních atrakcích. Přálo nám nádherné počasí, takže vodní osvěžení přišlo velmi vhod:).

Spaní v Zajíčku

Jako další perlové ocenění si školáci vybrali spaní v Zajíčku. Poprvé jsme se rozdělili a moc si klidnější atmosféru užili. Prvňáci s druháky opékali všelicos, hráli na kytaru, povídali pod peřinou či se koukli na krátkej animák...

Pohádková stezka ke Dni dětí

Den dětí jsme letos prožili na krásném místě, u nového rybníka Kožený směrem na Senohraby. Tam pro nás maminka Sebíka a Babetky připravila pohádkovou stezku. Dostali jsme mapku, podle které jsme chodili k jednotlivým stanovištím, kde na nás čekaly pohádkové bytosti a úkoly ke splnění. Vyráběli jsme broučky, pluli na lodi, jezdili autíčky a mnohé další. Našli jsme truhlu i s pokladem a dětský den jsme zakončili pizzou a sladkým zákuskem. Děkujeme všem dalším maminkám, které se do akce zapojily!

Na zmrzku do Pyšel

Teploty jsou již letní, a tak hurá na skvělou zmrzlinu do Pyšel. Není nad to si společně zamlsat!

Do Křivky za pulci a včelami

Projekt Bylinkářství a kouzelní tvorové zahájili školáci pod vedením Evky Šrailové v Křivé vsi. Rybník plný pulců, včely zblízka, nádherné makrofotografie z popovické výstavy, výstavba nového rybníka a vůkol pučící jaro povýšily nový projekt na vskutku čarokrásnou úroveň.

Procházka k ptačím budkám

S Evčou Šrailovou jsme se opět vypravili na kontrolu ke školkovým i školním ptačím budkám. Tam na nás čekalo překvapení v podobě 9ti malinkých sýkorek. V druhé budce byla vajíčka. Po jednom jsme všichni vylezli po žebříku nakouknout do hnízda :).

Slavíme v Zajíčku

V tomto týdnu jsme slavili. Povídali jsme si o rodinných oslavách. Vyráběli jsme dort plný ovoce a pak ho s chutí snědli. Učili jsme se krásně prostírat a také jsme z barevných ubrousků tvořili různé zajímavé skládanky. Povídali jsme si o různých příležitostech, kdy rodina slaví a kdy se schází. Poslechli jsme si svatební pochod od Mendelssohna a také si u Sonáty měsíčního svitu od Beethovena zavzpomínali na naše blízké, které jsme měli rádi.

Čarodějnický rej

Ve školce se uskutečnil slet čarodějnic a čarodějů různých kategorií a světů. Jeden čaroděj měl svítící oči, jeden byl pavoučí muž, jeden měl speciální kouzelnickou hůlku, jedna čarodějka byla proměněná v kočku, jedna dokonce v princeznu. Hra na čarodějné sochy děti moc bavila a čarodiskotéka také! Mrkněte na fotky :).

Stavíme trampolínu

Za výdělek z jarmarku pořídili školáci stavebnici magformers a megavelkou trampolínu, kterou si také sami postavili. Rodičům a přízni velké díky za zakoupení vánočních drobnůstek.

Národní technické muzeum

Mladší žáci prožily nestandardní "únikovku" v Národním technickém muzeu.

Únikovka

Jako společné ocenění za své pokroky, které jsou letos měřitelné v objemu perel, si děti 3. - 6. třídy vybraly vyzkoušení únikovky na vlastní kůži... moc si to užily!!!

Den Země 2018

Den Země je tu a s Evčou Šrailovou, která pro nás dnešní den připravila, jsme si povídali o tom, že je potřeba o Zemi pečovat. Pustili jsme si spoty, ze kterých jsme pochopily, proč je důležité třídit odpad a poté jsme šli na zahradu, kde jsme založili vyvýšený bylinkový záhon. Sázení děti moc bavilo - někteří jsou rození zahradníci ;-).

Jarní procházka k "našemu"stromu

Již potřetí jsme se vydali k "našemu dubu". Při pozorování změn - koloběhu v přírodě - jsme zjistili, že se ještě nezelená, ale už to nebude jistě dlouho trvat, našli jsme malé lístky a pupeny. Děti s radostí a nadšením prolezly dostupné větvě a pozorovaly okolí stromu. Po svačince v trávě jsme si povídali zajímavosti o dubech, poděkovali stromu a zamířili zpět do Zajíčka.

Planeta Země

Tento týden jsme si povídali o naší planetě Zemi, co jí prospívá, co jí škodí, jak se o ni starat. Tvořili jsme koláž, miniprales a také poklady Země!

Hledáme vodu v přírodě

Vydali jsme se na výpravu k potůčku na Vávrův palouk v Senohrabech. Zkoumali jsme, kam potůček teče, čistili ho od klacíků a listí, testovali jeho teplotu, přeskakovali přes klády, pozorovali mravence a běhali a užívali si pohyb v lese:).

Velikonoční dílničky 2018

Velikonoční dílničky v Zajíčku se vydařily parádně. Ve školce se pletly pomlázky, pekly mazanečky a užila se legrace při chůzi s vejcem na lžíci (ještě že ta vajíčka nebyla opravdová :)). Také školáci nezaháleli a s elánem zdobily vejce kamínky, pletli zapichovátka z pedigu, vyráběli jarní krabičky a přesazovali narcisky do zdobených květináčků. A Velikonoce mohou začít :).

Divadélko Marky Míkové

Do Zajíčka zavítalo Divadlo s představením Dárek aneb zkus jít cestou necestou. Příběh nám vyprávěl o chlapci jménem Člobrda, který chodil po světě a získával cenné zkušenosti a rady od lidí i zvířat, aby ve finále zjistil, že největším dárkem je život sám a že ho máme všichni ve vlastních rukou.

Noc s Andersenem 2018

Zajíček se letos opět přidal k Noci s Andersenem a proměnil se v místo plné pohádek a příběhů. Četlo se v každé místnosti. Děkujeme dětem i rodičům, kteří se této čtecí noci zúčastnili.

Ze života hmyzu

S Tygříky a Delfínky jsme se vypravili na výstavu "Ze života hmyzu "do knihovny ve Velkých Popovicích, kde se nám dostalo vřelého přijetí. Obdivovali jsme fotografie z hmyzí říše a kresby žáků základní umělecké školy ve Velkých Popovicích. Dozvěděli jsme se několik zajímavostí ze života hmyzu. Výlet jsme zakončili hrou a proběhnutím v parku Daleška

Jumpark

Školáci jeli za skvělé úspěchy a pokrok ve výuce "za odměnu" do Jumparku v Praze. Energii, kterou mají a jejich rotační potenciál jim my dospěláci můžeme opravdu jen závidět :)

Projekt Edison

Děti ze čtvrté, páté a šesté třídy se připojili k ZŠ Chotýšany a anglickému projektu Edison, při kterém jim 7 studentů z různých zemí světa během jednoho týdne představilo zajímavou a prožitkovou formou základní informace o své zemi.

Ekohrátky "Mechy a lišejníky"

Tentokrát jsme přišli na to, jaký je rozdíl mezi mechem a lišejníkem. Vážili jsme vysušený mech a mech, který jsme namočili do vody, vyráběli jsme pokojíček z mechu pro mechové trpaslíčky. Lupou a mikroskopem jsme také pozorovali různé druhy lišejníků.

Nakupujeme v praxi

Tygříci a Delfínci tentokrát vyrazili na nákupy do Říčan. Cestou z nádraží jsme poznávali různé obchody, na náměstí jsme navštívili drogérii a poštu a poslední zastávka byla v moc dobré pekárně, kde si děti koupily dobrůtku na odpoledne.

Exkurze na letiště

Opět se celý Zajíček vydal na společnou báječnou akci, tentokrát na letiště Václava Havla. Během dopoledního programu jsme se mohli podívat do zákulisí letecké dopravy skutečně zblízka - autobus s průvodkyní nás zavezl přímo mezi přistávající a odlétající letadla. Dobrodružství nečeká!!!

Pololetní slavnost

První pololetí letošního školního roku Fantastické školy čar a kouzel Zajíček jsme slavnostně zakončili "oficiálním" představením dalších originálních žákovských knih, předáním vysvědčení a darů, pasováním prvňáčků na psavce, bouchnutím šampáňa a výbornými dortíky páťandy Klárky... těšíme se na druhé pololetí :)

Rytířská slavnost

Rytířskou slavností zakončili školáci dvouměsíční projekt Rytíři krále Artuše. Úkoly, které celý projek plnili, zakončili panošové jízdou na koni, stavbou kruhového stolu, šermířským soubojem, zkouškou galantnosti a slavnostním pasováním na rytíře. Hostina a vytažení "meče z dortu" daly celé akci slavnostní nádech. Díky všem zúčastněným rodičům za velkou podporu!!!

Řemesla a povolání

Týden řemesel a povolání nás naplnil plány a představami o našem budoucím povolání. Nejprve jsme chtěli být maséři a fyzioterapeuté. V pondělí nás navštívila Jíťa - odbornice na masáže s plným vybavením (olejíčky, lehátko, knihy a zajímavé časopisy, masážní ploška ...) a ukázala nám, jaké body na nožičkách masírovat a jak. Zkoušeli jsem to sami na sobě a pak kdo chtěl i ve dvojicích. Také se z nás stali pekaři a z těsta jsme vyvalovali houstičky a rohlíčky. Nechali jsme je kynout a po příchodu z venku jsme je namazali vajíčkem a posypali mákem a kmínem. Děti houskám teda dopřály a některé rohlíky jsme museli pod vrstvou máku i hledat :) Mňam, ale stálo to teda za to a upečené housky voněly celým Zajíčkem a chutnaly nám všem.

Hudební dílnička s Amálkou

Hudební dílnička s Amálkou pro školáky i školkáčky byla velká zábava! Děti zpívaly, doprovázely zpěv pohybem, vymýšlely písničku, tančily, poslouchaly, jak Amálka hraje na akordeón. Užily si spoustu legrace a radosti, která jim zůstala po celý den.

Procházka s myslivcem

Procházka s myslivcem se krásně vydařila. Šli jsme směrem k bažantnici u Krámských a na půli cesty jsme potkali myslivce, který nám už šel naproti s loveckým psem Ajkou. Ukázal nám, jak je Ajka vycvičená - umí hledat zajíce a krásně poslouchá. Pak jsme šli dát ovoce a zeleninu od dětí do krmelce. Viděli jsem také, kde a jak krmí bažanty a v bažantnici, kde bylo příjemně teplo, jsme si dali svačinku. Tam jsme si prohlédli vycpanou kunu se sojkou a parohy. Zpáteční cesta byla dlouhá, děti ji ale zvládly krásně, ale za parádní zážitek to rozhodně stálo!

Rok se stromem: "zima"

Vydali jsme se k našemu dubu, abychom se podívali, jak se od října změnil. Nebyl na něm ani jeden list, ale zato se na něm dá stále stejně houpat a prolézat, což děti rády ověřily. Dali jsme si tam svačinku a plni sil jsme se vrátili zpět do Zajíčka.

Tři králové 2018

Na Tři krále jsme si společně pěkně zazpívali, připomněli si jejich nezvyklá jména a vyrobili jsme z polínek parádní krále, které jsme oblékli do vskutku královských šatů.

Výlet na jesličky

S dětmi jsme tentokrát vyrazili do pyšelského kostelíka, kde jsme si prohlédli dřevěný betlém. Pojmenovávali jsme všechny postavy a říkali jsme si, co o nich víme. Děti Ježíškovi zazpívaly koledu (Narodil se Ježíšek) a pak si zazvonily na kostelní zvonečky. Před kostelem jsme si dali sváču, pak jsme se prošli kolem nově opravené školy a náš výlet jsme zakončili opět v cukrárně s banánkem v čokoládě. :)

Ježíšek v Zajíčku

V posledním předvánočním týdnu jsme s dětmi rozbalili dárečky (moc vám naši Ježíškové děkujeme za velmi bohatou nadílku). Nejprve jsme rozbalili společně velikánský dárek, na kterém byly stopy od zvířátek a také vtipné vzkazy. Děti se bavily a smály nahlas:)) Uvnitř bylo nářadí na zahrádku, a to děti moc potěšilo. A pak jsme po jednom chodili a postupně rozbalovali jeden dárek po druhém. To bylo radosti :)) Děti si hodně procvičily trpělivost, každý chtěl jít dáreček rozbalit hned. Bylo to těžké, ale děti to zvládly perfektně!

Vánoční posezení s rodinkami školkáčků

Předvánoční podvečer jsme si všichni užili. Představení o broučkovi pohladilo na duši a společné zpívání koled, povídání a pojídání dobrot nás příjemně zastavilo a vánočně naladilo :). Děkujeme všem za účast, podporu a za dobroty.

Adventní čas

V Zajíčku už máme napečeno a vůně perníčků se line všemi prostory. Adventní věnec jsme nazdobili přírodninami...Vánoční nastává čas.

Prosincové ekohrátky

Během ekohrátek jsme se dozvěděli, že je potřeba ptáčkům, kteří neodlétají na zimu do teplých krajin trochu pomoci a tak děti vyráběly krmítko z ruličku od toal. papíru. Pak jsme věšeli buráky na provázek a naši ptačí budku nedaleko od Zajíčka jsme vyčistili a připravili na jaro pro další ptačí rodinku.

Vánoční dílničky školáků

Po Mikulášské následovaly celodopolední dílničky, kde děti za aktivní pomoci Mirči, Evči, Ilči Komárkové, Dandy, Klárky a Kryštofa vyrobily spoustu nádherných drobnůstek na jarmark. Ten začne příští středu odpoledne.

Mikuláš ve školce

Po roce nás zase navštívil Mikuláš! U dětí ocenil velké pokroky, které udělaly za celý rok, zvláště, jak hezky děti v Zajíčku umí spolupracovat, pomáhat jeden druhému, jak umí být samostatní, jak hezky zpívají a umí básničky; také zmínil, že by bylo fajn, kdyby si někdy trochu více vzájemně naslouchaly a neskákaly si a nám dospělým do řeči a snažily se řešit hádky slovně, bez použití ručiček:) Mikuláš byl u nás moc spokojený a děti také. Oči jim zazářily, když od Mikuláše dostaly obrbalíček plný dobrot a drobnůstek.

Mikulášská ve škole

Půlhodinková ranní mikulášská nadílka byla velmi příjemná a pohodová. Děcka si vyslechly spoustu "perel", zazpívaly pod vedením zpěvanky Evči nádherné pohybové písničky, zahrály na kytaru a dostaly bezva nadílku. Díky všem, kdo balíčky letos podpořil :)

Tábor Housův mlýn

Artušovi panošové (alias sestry a bratři) se vydali v doprovodu tří "hejtmanek" do Housova mlýna v Táboře, aby si vyzkoušeli rytířské dovednost, prohlédli si rytířskou zbrojnici, projeli se Bradavickým expresem a nakoupili spoustu důležitostí v Táboře.

Plavání v hotelu Sen

Také v letošním roce naši školáci navštěvují podzimní lekce plavání s plavkyní Ladou v rámci tělocviku.

Minilampioňák

Na svatého Martina jsme ze skleniček vyráběli lampionové lucerny se kterými jsme vyrazili na lampionový průvod směr Pod Chytárnou, dolů kolem nádrže u rozcestí na Kovářovice a pak zpět. Opět jsme si užili den plný dobrodružství, radosti, pohybu a zábavy:)

Krocení draků

V rámci projektu Příběh krále Artuše se po shlédnutí animáku Meč v kameni vydali prvňáci s druháky krotit draky na zaječickou Horku. Počasí nám přálo a draci se prolétly ve slunečném vánku. Úspěšný počin jsme završili opékánímbuřtů v Kovářovicích.

Drakosaurus v oblacích

Drakosauří drakiáda měla velký úspěch. Ani malý déšť a bezvětří nás neodradilo. Nakonec jsme s našimi draky běhali po hřišti a mnozí létali parádně:)

Dinosauři v Zajíčku

Nejen o prázdninách, ale také ve školním roce jsme se přenesli do doby dávných dinosaurů. Povídali jsme si o nich, předváděli jsme je a prošli jsme dinosauří stezkou v tělocvičně. V domečcích jsme loupali a ochutnávali "dinosauří praslepičí" vejce, která jsme pak našli v pomazánce v odpolední svačince :).

Divadlo Irská rybka

Autorské divadlo paní Blechové představilo dětem příběh o zlaté rybce z jiného úhlu pohledu. Prvňáčci s druháky si jej užili společně se školkovými dětmi.

Strašidlácký týden

Týden plný strašidel byl fantastický. Kromě dlabání dýní si děti vyrobily svoje osobní strašidýlko, Bubupárty byla plná strašidel, tance, zpěvu, řádění a čarování. A také jsme se vypravili na hřbitov, kde jsme zapálili symbolicky svíčku a zavzpomínali na naše zemřelé.

Rytířský turnaj

Klučičí odpoledne se tentokrát odehrávalo v duchu středověkého rytířského souboje. Rytíři tak předvedli své meče, štíty a především nezlomného ducha.

Hejhoudýň 2017 ve školce

Dýně dlabali a zdobili také naši školkáčci a výsledkem byly nádherné lucerny. Podívejte se, jaká to i letos byla zábava.

Hejhoudýň 2017 ve škole

Halloweenský program, výroba dýňových luceren, hejhoudýňské koledování po Zaječicích, promítání strašidláckých filmů, hry až do půlnoci a následné spaní nedaly možnost k nudě ani jednomu ze školních účastníků této veselé akce.

Podzimní koníkování

Po delší době nás zase navštívila Dáša s poníky (Gita a Magic). Počasí se vydařilo a jízdu u zvoničky jsme si moc užívali.

Čarodějná Kavárna

První letošní projekt Přenášedlo, který nás zábavnou formou zasvětil do tajů vlastivědy ukončili prvňáci a druháci Čarodějnou Kavárnou, při které rodičům představili své nové vlastnoručně zhotovené knihy.

Ekohrátky "Výlov rybníků"

Opět nás navštívila Evča Šrailová, tentokrát s kýblem škeblí rybničných (chráněných), a z jejich lastur jsme vyráběli vodní ekosystém. Povídala nám o životě v rybníku, o výlovu a přinesla nám na ukázku několik živých obyvatel rybníčku, na které si děti mohly i sáhnout:) Byly mezi nimi - okoun, ježdík, plotice a cejni.

Divadlo v Dlouhé

Adventní představení Jak jsem se ztratil nemělo chybu ani na konci října. Doporučujeme všem, kdo se rádi s humorem podívají do dnů svého mládí.

Cestovatelská konference

Ukončení projektu Přenášedlo proběhlo ve velkém stylu - celosvětovou čarodějnou konferencí pěti týmů představujících každý jeden kontinent.

Parazoo ve Vlašimi

Vlakem do Vlašimi v rámci školního zeměpisného projektu Přenášedlo jsme se přenesli do Parazoo a vlašimského zámeckého parku.

Rok se stromem

Našli jsme si náš strom - velký dub. Prohlíželi jsme si ho,ohmatávali, voněli k němu, fotili a ze sebraných listů jsme znovu venku zkoušeli frotáž. V pátek jsme si založili deník a budeme postupně vlepovat fotky a sledovat, jak se náš strom mění během roku.

Zámek Vysoká Lhota

Školkáčci se neplnánovaně připojili ke školákům a podnikli společný výlet na zámek Vysoká Lhota, kde na ně čekala komentovaná prohlídka muzea kočárů, povozů, sedel, postrojů atd (řada z nich z mnoha známých filmů jako např. Tři oříšky pro Popelku). Výlet jsme zakončili mňamózní pizzou v Pyšelích

Cyklovýlet školáků

Zářijová poznávačka okolí na kole spojená s čarodějnou lesní hrou pomohla dětem v letošní školní adaptaci vskutku tématicky.

1.9.2017 čarodějná slavnost

První den školy byl i letos zahájen "po našem". V čarodějných hábitech jsme se děti Zaječickým expresem přepravily před tým 6 čarodějných učitelek, které je budou v letošním školním roce doprovázet. A kde jinde než ve Fantastické škole čar a kouzel Zajíček. Těšíme se na společná dobrodružství!!!

Brigáda 2017

Děkujeme všem, kdo jste pomohli při tradičním zkrášlování zajíčkovských prostor. Byli jste skvělá samostatná banda a za celý den se zvládla většina naplánované práce :) Díky i vám, kdo nám pomáháte v průběhu roku či mimo stanovené brigádní termíny!!!!

Cesta do Phantasie školka

Na ostrově Phantasie je možné všechno. A to jsme si také vyzkoušeli během jednoho srpnového týdne plného nevšedních dobrodružství.

Hakuna Matata

Na týden jsme se se školkáčky o prázdninách přenesli do vzálené Keni, abychom společně vyzkoušeli spoustu tamních báječných zvyků....

Eko: "Život v zahradním jezírku"

"Červnové ekohrátky poodhalily biodiverzitu v zahradním jezírku. Nejprve jsme lovili a následně zkoumali - očima, pod lupou i pod mikroskopem - jací všichni živáčci si v jezírku lebedí.

Výlet do lesní školky

Vypravili jsme se do lesní školky v nedalekých Senohrabech, abychom omrkli místní jurtu. Výlet to byl vydařený, obdivovali jsme kulaté okno nahoře, hračky, venkovní altán, přírodní pískoviště, houpačky a další zajímavosti.

Zahradní slavnost 2017

Děkujeme všem za účast na závěrečné zahradní slavnosti, jako tradičně jsme si ji velmi vychutnali. Děti muzicírovali, tanečnice nám předvedli vílí tanec a rodiče s dětmi si mohli vyzkoušet připravené venkovní aktivity. Děkujeme rodičům za donesené dobroty a za podporu dětí svojí přítomností.

Trilopark

Bezva program, při kterém jsme vlastnoručně pod vedením paleontologa Ládi našli zkameněliny v Prokopském údolí a s těžkým nákladem se přesunuli do samotného Triloparku. Tam jsme si vyslechli úžasnou přednášku nejen o zkamenělinách, osahali demonstrační \"kousky\", odkryli kostru, odlili zkamenělinu a mnhohé další...

Cesta do Křivé Vsi

Překvapivě rychle jsme došli do Křivé Vsi. Cestou jsme zkoumali klučičí skrýš mezi stromy a cíl byl na zahradě u Šrailů s výhledem na krásný rybník. U druhého rybníčku si pak děti namáčely ušlapané nožičky a bouřlivě pak uvítali auto Jíti, která k nám mířila s dobrým obědem. Pořádně jsme venku poobědvali, abychom nabrali sílu na cestu zpět :) Jů, to byla nádhera!

Výlet do Botanicusu 2017

Vyrazili jsme autobusem na společný velký výlet do Ostré do Botanicusu. Tam se nás ujala paní, která nás provedla jednotlivými dílničkami a my jsme měli možnost se podívat, jak se vyrábí ruční papír, jak se motá lano, jak se píše brkem, jak vypadá knihtisk, jak se vyráží mince, jak dělají mýdla, loutky, svíčky, perníčky ... no prostě spoustu zajímavých a pěkných řemesel. Některé produkty jsme si mohli sami vyrobit, či koupit za místní groše (1 groš=10 Kč). Procházka a pak i odpočinek v místních zahradách byl nádherný. Děti moc bavilo bludiště a labyrint z rostlin a celý výlet nadšeně komentovaly.

Bublinář ke dni dětí

Letošní Den dětí se opět vydařil. Stačil k tomu jeden Bublinář, pár litrů jaru a několik metrů provazu. To vše vykouzlilo úsměvy na tvářích všech od nejmladších po dospěláky. Den dětí musí být prostě nezapomenutelný..

Eko - Ptačí zpěv

V úterý k nám zavítala Evča Šrailová, která nás seznámila se zvuky nejrůznějších ptáků. Poznávali jsme hlasy sýkory koňadry, žluny zelené, či kosa černého. S velkým napětím jsme se vydali nakouknout do naší budky, kterou jsme vyvěsili na podzim. A čekalo nás velké překvapení! V budce jsem totiž napočítali 9 malých sýkorek modřinek a na jedno sýkorčátko jsme se mrkli pěkně z blízka!

Čarodějnice 2017

V Zajíčku kolem ohně se slétli čarodějové a čarodějnice z celého okolí a společně dováděli při pohádkových písničkách. Všichni navíc prošli zkouškou létání na košťatech přes překážky.

Školkáčci na zámku Loučeň

Na zámku Loučeň nás sice přivítal déšť, ale po překročení jeho prahu jsme rázem na nepřízeň počasí zapomněli. Děti ukázaly, že se ve světě pohádek neztratí a tak jsme se mohli vydat zámkem po stopách prince Alexandra a princezny Marie. Prozkoumali jsme zámecké pokoje a dokonce si děti mohly posedět u svátečně vyzdobeného stolu. V pláštěnkách jsme se prošli zámeckou zahradou plnou labyrintů a bludišť, aniž by kdokoli zabloudil :).

Zámek Loučeň a jeho bludiště

Prohlídka zámku, program Minotaurus, labyrinty a bludiště, krásné zahrady a dětský lanový park probarvily dětem propršený den. Školáci i školkáčci si užili překrásné místo naplno a pouze promáčené kecky a oblečení trošku urychlili náš návrat.

Zoo Praha

Školáci spolu s předškoláky doplnili svůj přírodovědný přehled o praktické seznámení se zvířaty v zoo. V krásném počasí jsme zvládli projit její spodní část, vyplnit pracovní listy s přehledem živočichů, pobavit se na hřišti, oslavit Matyho narozky i nakoupit pár suvenýrů a dobrot.

Velikonoce v Chotýšanech

Již druhým rokem se připojili školáci ke kamarádům v ZŠ Chotýšany, aby s nimi strávili předvelikonoční čas vytvářením nádherných výrobků z nejrůznějších materiálů pod vedením učitelů, rodičů, prarodičů i žáků samotných. V krásné atmosféře ve smíšených skupinkách si děti vyrobily krásné drobnůstky. Díky za možnost připojit se!!!

Noc s Andersenem

Historicky první zajíčkovská Noc s Andersenem se nad míru vydařila, a to především díky milovnici přespávaček Mirče a také rodičům, kteří se večera a noci zúčastnili. Téměř každý koutek našeho rodinného centra se proměnil v kouzelnou čítárnu nejrůznějších žánrů. Během večera se nám podařila upéct také dánská buchta Drømmekage. Všem čtenářům a posluchačům velký dík a příští rok se těšíme zas!

1. jarní poníkování 2017

Po zimní pauze jsme si zase užili první jarní jízdu na Jahůdce a Zlatce a zakončili tak prima týden plný zvířátek.

Za zvířátky do Kovářovic

Zvířecí týden jsme si se školkáčky zpestřili výletem do terénu. Navštívili jsme nedaleké Kovářovice, kde jsme si prohlédli spoustu zvířátek (kamerunské ovce, slepice, kachny, prasátka, hmyz..). A také jsme posvačili v trávě s romantickým výhledem na koně.

Jarní literární Kavárna

Již druhá literární Kavárna v tomto školním roce proběhla za hojné účasti rodičů, za což velmi děkujeme. Děti představovaly nové knihy obsahující projekty Advent, Vaření, Filmy, Láska, Ekodomácnost a Sport.

Hudební pořad Lenky Hamajdové

Po delší době nás navštívila naše hudební kamarádka Lenka Hamajdová a její pestrý hudební program \"Čtvero ročních období\" děti moc bavil. Zpívali jsme o ročních obdobích (hlavně o jaru) s doprovodem kytary; děti si vyzkoušely hrát na hudební nástroje, Lenka nám ukázala, jak se dá hrát na 2 flétny najednou a společně jsme zpívali s radostí.

Vítání jara

Zajíčkův 3D strom nám pomalu kvete (ozdobili jsme ho kvítky z krepáků) a loučíme se se zimou. Vyrobili jsme si z uschlé trávy, jablíček, šišek, kokosového vlákna a klacíků malou Moranku/Mařenku a slavnostně jsme ji společně hodili do rybníčku v Zajíčku na zahradě. Řekli jsem si naposledy básničku o ukončení zimy a naučili jsme se novou o jaru :).

Zajíčci na ledě

Stejně jako v loňském roce se i letos v březnu Sovičky a Delfínci účastnili lekcí bruslení, pod vedením dvou zkušených instruktorů, ve Velkých Popovicích. Své bruslařské dovednosti tak zase o něco zdokonalili, ale hlavně si užili parádní jízdy na ledě.

Zdravím k radosti, radostí ke zdraví

Děti nadšeně poznávali lidské tělo i to, jak o něj pečovat, aby bylo zdravé. V centrech aktivit (domečcích) jsme si společně vyrobili zdravý zeleninový salát, který jsme s chutí snědli jako přílohu k obědu. Navštívil nás \"Kosťa\", díky kterému jsme mohli poznávat jednotlivé části lidského těla. Také jsme tvořili (ne)zdravý talíř, stlali jsme postýlky pro pacienty, vařili jsme bylinkový čaj ze slezu maurského, stavěli jsme z kostek ordinaci, vzájemně se ošetřovali, stříhali jsme nehtíky z obkreslené ruky. Děti také moc bavila pedikúra - koupání a masáž nožiček ve slané teplé vodě v lavorku. A do toho všeho jsme parádně oslavili Fandíkovi narozeniny.

Ekohrátky - Co dělají ryby v zimě

V rámci Ekohrátek s Evčou Šrailovou jsme tentokrát zkoumali, co dělají ryby pod ledem. Poznávali jsme ryby, tvořili jsme svojí vlastní \"táckovou\" rybu, povídali jsme si o tom, kde a jak žijí a vytvořili jsme si dlouhou řeku z role papíru plnou originálních rybiček. :) Venku jsme si ukazovali vrták do ledu, sice led už na rybníčku nebyl, ale děti si určitě zapamatovaly, že je potřeba v zimě díru do ledu udělat, aby ryby mohly dýchat.

Domácí ekokosmetika

V centrech aktivit se školáci (a nejen oni) tentokrát pěkně zapotili. Ve skupinkách si dle připravených receptů navážili a naměřili ingredience pro výrobu 7 produktů, které si následně rozdělili do nádob, popsali, představili školkáčkům a ostatním učitelkám a slavnostně odnesli domů na opravdové použití v kuchyni i koupelně :)

Hokuspokustóni

V ranním bloku se všechny děti (kromě dvou, které vyloženě nechtěly) spolupodílely na přípravě kouzelnického představení pokusů pro školkáčky. Ti měli téma zubní hygieny, takže jsme veškeré pokusy přizpůsobily (samozřejmě pouze \"omáčkou\" okolo) tomuto tématu.

Karneval 2017

Také letos jsme si s dětmi v Zajíčku užili dosyta karnevalového veselí a masopustního hodování.

Muzikoterapie s Jindrou II

Ve čtvrtek k nám už podruhé zavítal odborník na hudbu a muzikoterapii Jindra Fritsch. Společně se školkáčky jsme se učili správně dýchat, zpívali jsme s kytarou, poznávali jsme veselé a smutné písničky a naučili jsme se jednu legrační. Jindra nám předvedl neobvyklý hudební nástroj. Byly to dudy a zněly dětem dost legračně:) Děti pozorně naslouchaly, když Jindra popisoval, jak se na ně hraje pomocí měchu a dvou píšťal a že je rozdíl mezi nimi a těmi skotskými, do kterých se přímo fouká. Pak jsme společně jóooodlovali a všichni byli nadšeni!

Školáci v muzeu Karla Zemana

V rámci projektu FILMY zavítali školáci do muzea Karla Zemana na pražské Kampě. Interaktivní prohlídce předcházela třičtvrtěhodinová projížďka elektrolodí po Vltavě s více než zajímavým vlastivědnodějepisným výkladem. V muzeu se děti seznámily s počátky kinematografie, zahrály si hru zakončenou pokladem ukrytým v truhle, vyrobily si filmovou lampičku a uspokojily své shopperské sklony. Bylo to boží!!! :)

Návštěva České televize

Projekt filmy jsme okořenili návštěvou Čestké televize, kde jsme měli možnost nahlédnout do jejích interiérů, seznámit se alespoň trochu se zákulisím nejrůznějších pořadů, kouknout do kamery za 2 milióny, poznat kameramany a moderátory či si vyzkoušet převleky a samy se v nich natočit na kameru.... a mnohé další...

Školáci v kuchyni

Díky neuvěřitelnému nasazení šéfkuchařky Mirči, která umožnila čtyřem kulinářským týmům naplánovat dle rozpočtu obědové menu, nakoupit s nimi postupně potřebné potraviny tak, aby děti samy připravily hlavní jídlo i dezert a slavnostně je nabídly svým spolužákům. Vše bylo výborné a děti završily své čtyři dni vaření velkým poděkováním naší superdokonalé kuchařce Ivče, která vše zvládá hravě každodenně.

Malí pekaři

Během týdne řemesel jsme si s Tygříky a Delfínky zahráli i na malé pekaře. Z listového těsta jsme společně upekli sýrovo-sezamové tyčinky, které jsme s chutí snědli. Také jsme si slavnostně prostřeli stůl a cítili se jako v luxusní restauraci.

Exkurze do kovárny

V rámci týdne řemesel jsme se vypravili do místní kovárny pana Kaila. Návštěva začala bílou procházkou směr zvonička - kovárna. V kovárně se nám moc líbilo. Pec byla žhavá, a pan kovář nám ukázal, jak se vyrábí hřebík. Pak si děti mohly vyzkoušet tlouci kladivem do žhavého železa a byla to dřina. Také se nám moc líbil buchar a vlastnoručně ukovaný meč. V kovárně to hýřilo různými tvary a nástroji.

Eskymácká olympiáda

Výpravu do zemí pokrytých ledem a sněhem jsme se školkáčky zakončili \"Eskymáckou olympiádou\", která začala stezkou po ledových krách, přes slalom na sněžnicích, až po lachtaní prolézačku tunelem. Dále jsme lovili ryby a stavěli iglů (z cukru, molitanových kostek), a také hráli tučňáčí hokej na ledových tácech. Nakonec každý zvítězil a dostal zlatostříbrnou medaili.

Zima, zima, zimička

V zimně sportovním týdnu jsme hráli na našem minikluzišti (led na tácu) minicurling, hokej, stříleli na brány a když led povolil, jezdili jsme autíčky v ledových krách. Užili jsme si také týden plný sněhu, ledu a mrazu. Naše ledové umění nám krásně zmrzlo v kelímcích a po vyklopení jsme se z něj radovali chvíli vevnitř, ale pak začalo tát, tak jsme ho přemístili ven. Plyšovým kamarádům jsme ušili pončo a další svršky a oblečky. Nechybělo ani ovocné eskymo na špejli, které jsme po obědě hned zmlsaly :). S chutí jsme si zahráli na psí spřežení.Děti si vyrobily svoje vlastní spřežení z krabičky od sirek, provázku a zvoleného zvířátka (pes, kůň, ale také velbloud, tygr ...).

Tříkrálovský den

Svátek Tří králů jsme strávili povídáním o třech králích, psali jsme na stěnu K+M+B+2017, zpívali \"My Tři Králové jdeme k vám\" a také jsme si vyrobili královskou korunu.

Vánoční veselice

Poslední den před vánočními prázdninami strávili školáci i školkáčci opět pospolu. Užívali si nových zajíčkovských her, které našli pod stromkem, společně také vyrazili na hřiště a v kruhu si popřáli něco hezkého. Posláním prskavek přání předali dál, a vytvořili si tak kouzelnou atmosféru Vánoc. Během dne nechyběl ani zpěv, přípitek, hodování či vánoční pohádka :).

Vánoční jarmark

Poslední předvánoční týden jsme kromě rodinných setkání v andělském duchu uspořádali vánoční jarmark, na němž prodávali školáci výrobky z tvořivých dílen školkáčků i školáků. Děkujeme všem rodičům, kteří si výrobky zakoupili a podpořili tak zakoupení nové velké televize pro výukové potřeby všech Zajíčků.

Rozbalujeme vánoční dárečky a slavíme Anežky narozeniny

Ježíšek naděluje i v Zajíčku. S velkou radostí a chutí se děti pustily do rozbalování dárečků. A v čase předvánočním jsme také oslavili Anežky narozeniny.

Adventní setkání s rodinami školkáčků

Nazdobit, natrénovat, vyzkoušet...a předvánoční setkání s našimi rodinkami může začít! Letos se celé odehrávalo v duchu \"andělského zvonění\". Hrálo se, zpívalo, tvořilo i věštilo...

Česká mše vánoční v Praze

V kostele sv.Šimona a Judy v Praze měli školáci a předškoláci možnost shlédnou tradiční Českou mši vánoční od J.J.Ryby v netradičním podání dětského sboru pod taktovkou výukových programů FOK české filharmonie. Po konzertu jsme trošku promrzli na Staromáku, ale nákupu drobnůstek jsme neodolali.

Přírodovědná čajírna

Po dvouměsíčním přírodovědném projektu, kdy si každý školák vybral svou \"parketu\" a podrobně ji zkoumal, měly děti možnost výsledky svého zkoumání představit hojnému rodičovskému publiku za vůně čaje. Čajírny se účastnil mimo jiné také králík domácí, agama, tři agapornisové, křeček džungarský.

Mikulášská v Zajíčku

Na příchod Mikuláše a jeho bandy jsme se pečlivě připravovali již týden dopředu. Připomněli jsme si tradici sv. Mikuláše, vyráběli jsme mikulášský vrkoč a jeden den jsem byli dokonce nahoře ve škole, kde jsme malovali křídami čertíky, andílky i Mikuláše na opravdickou školní tabuli. V samotný den mikulášské nadílky jsme si čekání na Mikuláše zkrátili drobnými disciplínami, které pro nás připravili školáci. Krásně se opět ujali školkáčků a trpělivě s nimi jednotlivé disciplíny procházeli. Pak jsme se všichni sešli nahoře v tělocvičně a čekali jsme na zvoneček. Vešel Anděl, Čert a Mikuláš (někdo byl rozpoznán, ale někdo ne:)). Mikuláš děti dost chválil, ale také připomínal, že třeba dodržování pravidel v Zajíčku je důležité, že vodou se neplýtvá a do řeči si neskáčeme.. Ocenil, jak děti dokážou hezky spolupracovat a pomáhat si. Každý pak dostal nadílku, spoustu dobrůtek, ovoce, ale i malou bramboru a uhlík

Focení v Zajíčku

Letošní focení bylo vskutku \"profi\" s fotografkou Klárkou. Děti byly nadšené a na fotkách je to více než znát. Děkujeme a těšíme se na další focení...

Výlet do Experimenty v Benešově

Projekt Věda s Patem a Matem jsme mimo jiné okořenili návštěvou benešovské interaktivní výstavy Experimenta. V podzemí jsme si mohli vyzkoušet několik světelných, zvukových a pohybových instalací, zahrát si s megalegem a vyluštit hlavolamy. Výstava je sice mini, ale děti byly nadšené.

Divadélko Kůzle

Náš pohádkový týden začal divadlem \"Kůzle\" a pohádkou \"Zazpívejme notu, pro křiklouna Otu\". Hudební pohádka měla spád, vtip, oba herci se nám moc líbili ve všech rolích, které přestavovali a děti si divadlo parádně užily.

Indiánský týden

V našem indiánském týdnu jsme si nejprve postavili tee-pee a celý týden jsme si s ním vyhráli. Bydleli v něm, vařili bizony, vycházeli z něj na lov a zase se do něj vraceli, odpočívali, zpívali a také poslouchali nádherný zvuk indiánské flétny. Za doprovodu indiánské hudby jsme také tančili kolem ohně a rozpohybovávali celé naše tělo. Špízy jsme nakonec kvůli mrazu připravovali a \"pekli\" uvnitř, ale i tak jsme si na nich moc pochutnali. Vyráběli jsme indiánskou čelenku z peříček a pak jsme si ji vzali i ven na naši indiánskou jízdu na koni. Dáša přivedla tentokrát 2 poníky v \"indiánských barvách\" :).

Planetárium v Zajíčku

Do Zajíčka tentokrát zavítalo mobilní planetárium. V nafukovací kupoli jsme shlédli film \"Astronomie pro děti\" , školáci pak \"Půda života\". V následujících dnech jsme ve vesmíru zůstali. Stavěli jsme rakety, panenky jsme proměňili v kosmonauty a s nafukovacími planetami jsme obíhali okolo slunce!

Dušičková procházka na Loretu

Se školkáčky jsme se den před Dušičkami vypravili na hřbitov na Loretu, a tím si připomněli památku na zemřelé. S dětmi jsme si osvěžili, jak se na takovém místě sluší chovat, prohlédli jsme si hroby a u kaple jsme za nás zapálili svíčky. Počasí se náramně vydařilo, cestou jsme s chutí posvačili a výlet do Pyšel jsme tradičně zakončili sladce - v místní cukrárně.

Dýňodlabání

Týden plný strašidel a bubáků jsme začali dýňodlabáním, které se krásně vydařilo. Společně se školáky jsme pilně vydlabávali, vyřezávali a zdobili dýně nejrůznějších tvarů a velikostí.

Drakiáda 2016

Podzimu si užíváme plnými doušky a jaký by to byl podzim bez pouštění draků? Proto jsme se vypravili provětrat své dráčky na louku k nedaleké zvoničce. Přestože vítr moc nefoukal, děti to nevzdaly a parádně rozpohybovaly své dráčky obětavým během z kopce (někteří i do kopce).

Podzimní hrátky

Podzim je tu a tak jsme se s radostí pustili do tvoření s přírodninami, které nám podzim přinesl. Z kaštanů jsme tvořili, co nás napadlo (hada, náhrdelník,náramek), metodou frotáže jsme zase tvořili obtisky listů, společně jsme si uvařili šípkový čaj, který s medíkem chutnal báječně. Také jsme krájeli jablíčka, ze kterých snad časem vzniknou křížaly :). Moc jsme si užili výrobu našeho nového 3D stromu a dokonce se z nás stali zemědělci a tak jsme sklízeli, hnojili, orali, seli a různě ňuchňali a mačkali naše \"moučné\" pole.

1. školkový den

Konečně je to tu - 1. září! Tygříci a Delfínci společně s jejich rodiči vstoupili do nového školního roku 2016-17.

Netradičně tradiční první školní den

Již tradičně jsme přivítali školáky 1. září 2016 poněkud netradičně. Pat a Mat usnadnili dětem vstup mezi staronové tváře a v příjemné rodinné atmosféře pomohli školáčkům v maskách vyplnit první letošní úkoly a společně se naladit na vstup do nového roku.

Řemeslná dílnička

Poslední prázdninové dny jsme strávili v zajíčkovské dílničce. Stali ze z nás originální šperkaři, zpracovatelé ovčí vlny a také zruční truhláři. Pokochojte se našimi výtvory:)

Letní školka přírodní moudrosti

V bandě čtrnácti školkáčků je přírodní moudrost více než důležitá. Takové lezení na stromě či pozorování kaprů v rybníce není pro každého denním chlebem. Průzkumníci se terénu nezalekli a počasí nám více než přálo...

Letní tábor angličtina hrou

Angličtina se lze učit různě - a nejlépe to jde \"v terénu\". Anglické hry v přírodě, ztracení v lese, objednávání oběda na Baštírně, kimovka na louce, kresba Pyšel, koupě zmrzliny v cukrárně v angličtině či stavby v pískovišti? .. Nuda rozhodně nebyla ;)

Dinopark

Tým zkušených paleontologů se během letních prázdnin vypravil do období druhohor mezi masožravé i býložravé dinosaury.

Magické čarování

Během letní školy čarologie se naši malí učni velmi zdokonalili v přípravě lektvarů nejrůznějších chůtí a vůní, v poznávání a používání bylinek, či v jedinečných hokusech pokusech.

Letní olympiáda

Zajíčkovští sportovci se vypravili na olympiádu, během které se zúčastnili jak tradičních, tak zcela netradičních sportovních disciplín, jako například: zatloukání hřebíků, louskání ořechů kamenem, eskymácký rybolov, či indiánský běh...

Indiánské léto

Výprava za Indiány a jejich moudrostí se více než vydařila. Osvojili jsme si také řadu dovedností. Užili jsme si bubnování i zpěv v indiánském rytmu, vyzkoušeli si výrobu čelenek i stavbu tee-pee z bizoní kůže, hledání zlata v jezeře i divokou jízdu na koni. A to vše s patřičně nabarvenými tvářemi.

Pěšky na Baštírnu

Ze Senohrab po modré přes kopec lesem provoněným jahodami. Zastávka na sváču, nanuka a kafčo v kempíku U Bořka. Cesta ve stínu překrásným habrovým lesem po červené. Plavání nad jezem na Baštírně i skákání z mola. Poklidný návrat lesem podél kolejí po žluté. Takto vyvedený byl závěrečný výlet naší \"školy v přírodě\" :)

Cyklovýlet na zámek Berchtold

Silná desítka školáků (včetně třech čerstvých po červnovém pasování) se vydala neohroženě lesním terénem na zámek Berchtold. Prohlédli jsme si park, zaskákali na trampolíně, zahráli na hřišti, báječně se občerstvili a zajezdili na dopravním hřišti. Na kole to bylo kolem deseti kiláčků, i když terén nebyl zrovna \"polabský\" ;)

Tygří výprava do Pětihost

S prázdninami ťukajícími na dveře mají i Tygříci toulavé boty... co je trochu neošoupat na cestě na pětihostské hřiště...

Park Gutovka

V rámci posledního týdne školy, který jsme pojali jako \"školu v přírodě\" jsme se vydali do pražského sportovního areálu Gutovka. Děti si zahrály minigolf, zalezly v lanovém centru, pohrály ve vodním světě. Pizza k obědu nám vše ještě dochutila a všichni účastníci byli více než spokojeni.

Výprava do cukrárny

Když se nestihla cukrárna při návštěvě hasičské zbrojnice, stihne se jindy... o to přece nemohou Tygříci ani Delfínci přijít...

Strašidelné Superdivadlo

Další superdivadelní představení se jmenovalo Jak překonat strach ze strašidelných strašidel a bylo o tom, že překonávání vlastního strachu může být vlastně docela fajn. 11tičlenný tým o tom obecenstvo rozhodně přesvědčil...

Karel IV v Libochovicích

ŠKoláci a Delfínci se připojili k chotýšanské škole na cestě do libochovického zámku, kde se konal celotýdenní prožitkový program o Karlu IV. Prošli jsme si naučnou stezku po zámeckém parku, absolvovali program o nejlepších českých \"hlavách\" v zámeckých prostorech, vyzkoušeli si různé středověké disciplíny a na závěr si užili rytířský souboj v přítomnosti Karla IV. Děkujeme Chotýšanům za organizaci!!!

Hasiči v Pyšelích 2016

ŠKolkové děti s prvňáčky si náramně užili perfektně připravený hasičský den v Pyšelích. Sbor dobrovolných hasičů připravil pro děti z Pyšelska prožitkový program, při kterém se mohlo téměř vše - celý Zajíček se vešel do jednoho pidiraftu, děti mohly na korbu hasičského auta, zkoušely rozmotávat a montovat hadice a běhat s nimi, dostaly knowhow zdravotnického minima a zahoukaly si hasičskou sirénou. Hasiči byli moc milí a ochotní, děkujeme!!!! :)

Den dětí 2016

Letošní Den dětí byl originální. Zábavu totiž připravovali školáci. Školkáčci byli nadšení. Po splnění šesti úkolů pod velením školních dvojic je čekala megaporce zmrzliny a domácí palačinky.

Farmapark Soběhrdy

Spoustu zvířat, spoustu legrace, sluníčko a krásné prostředí - takto se vydařil letošní závěrečný celozajíčkovský výlet. Fotky mluví za vše, zábavě se nebránil skutečně nikdo :)

Muzikoterapie s Jindrou I

Hudebník Jindra velice prakticky osvětlil dětem práci s dechem a hlasivkami. Spolu s ukázkami hudebních nástrojů a jejich částí si mohly děti zazpívat, pohrát s vlastním hlasem a dechem, vyzkoušet si hru na famfrnoch či obří flétnu, sáhnout si na smyčec z koňských žíní i kalafunu. Všechny bez výjímky (včetně dospěláků) program uchvátil.

Ekoprogram hmyzí říše

Seznámení se životem hmyzu, výroba hmyzího hotelu, živí hmyzíci a mnohé další - to bylo náplní květnového ekocentra s Evou. Tentokrát byl program přizpůsoben věkově mladším i starším dětem.

Lanové centrum je tady!

Sláva! Máme nové lanové centrum :) Při vánočním jarmarku na ně děti vydělaly 6tisíc korun. Z představení dramaťáčku se vybralo také něco přes tisícovku a když jsme to dali dohromady, máme krásnou překážkovou dráhu, kladinu, pavučinu a opičí dráhu... a možná ještě něco brzy přibyde :)

Den Tance - oslava spojená s žádostí

Letos nám neunikl ani mezinárodní Den Tance. Zazpívali jsme si kolem komorního ohýnku, do kterého jsme postupně vkládali přáníčka. Popel z nich stoupal k nebesům, aby se naše přání vyplnila a my jej doprovázeli mantrou Danjavád. Následovala kolaudace zbrusu nového lanového centra.

Focení u Jindry

Letošní focení bylo historicky první s profi fotografkou ženou a dokonce i s její osobní asistentkou. Nádherným prostorem byla Jindrovo jarně rozkvetlá zahrada a stíny tentokrát pomáhalo vrhat zářivé slunce. Proběhlo focení celého Zajíčka, tří věkových skupin i samostatných portrétků.

Den Země

Oslavu Dne Země jsme propojili s \"oficiálním\" otevřením nově zryté a oseté zahrádky v Zajíčku. Po slavnostním přestřižení pásky a prvním použití okrasného chodníčku před Zajíčkem jsme se vydali do luk na Chytárnu. ŠKoláci hrdě doprovázeli školkáčky a v počtu 47 dětí a 4 dospělých jsme si vytvořili společnou mandalu, zakopali pod strom vzkaz pro Zemi podepsaný otisky prstů dětí a udělali pozdrav Slunci. Den to byl krásný, úplňkový!! :)

Ekohrátky malý zahradníček

ŠKolkáčci, předškoláčci i prvňáčci pod odborným vedením akční zahradnice Evy se velmi činili, aby zkrášlili a doplnili naši zajíčkovskou zahradu nejen v rámci ekohrátek malý zahradníček, ale také po dobu celého projektu jarního zahradničení.

Zdravotní tělocvik se Simčou

Triky a tipy z pilates a jógy se promítly do zábavného tělocviku pro zlepšení držení těla, který si pro školáky připravila Simča se svým synem Jindrou. Děti i dospělí si jej moc užili. Děkujeme!!!

První jarní poníkování s Dášou

Tak už je to tady zase!!! Pozorovat svět z koňského sedla milují snad úplně všichni ;)

Slavnost živlů

Apríl se spojil se živly a z původně plánované slavnosti na Horce jsme díky zimě a sychravu museli slevit. Ujít jsme si ji ale nenechali a propojili se s jednotlivými živly - pozdravem slunce, vytvořením ohniště a alespoň svíčkového ohně, zpěvem u kytary či vypouštěním lampiónu štěstí... co si kdo přál se musíte zeptat svých dětí sami ;)

Jarní slavnost v Zajíčku

Letošní jaro jsme přivítali důstojně. Školáci připravili pro školkáčky jarní kreativní dílničky. Na čtyřech stanovištích si mohli malí výtvarníci vyzdobit vajíčko, vyrobit zajíčka, napsat velikonoční přáníčko či udělat jarní květinku. Po tvoření se vydali všichi společně na zahradu, kde si zazpívali jarní písničky kolem mladého stromku a vyzdobili vrbové proutí.

Velikonoční dílny v Chotýšanech

Před velikonoci si zajeli školáci \"zatvořit\" do základní školy v Chotýšanech. Spolupodíleli jsme se na organizaci dílniček, jichž bylo v Chotýšanech skutečně mnoho. Děti si vyrobili spoustu krásných velikonočních drobností a užili si překrásné dopoledne mezi vrstevníky.

Bruslení v Popovicích

V únoru a březnu měli školáci, předškoláci a nejstarší Tygříci možnost seznámit se osobně zblízka s ledem. Pod vedením instruktorky bruslení jsme si náramně užili bruslení na prázdném ledním stadioně a posílili tak své nožky v nejrůznějších bruslařských kreacích.

Literární Kavárna II

ŠKoláci ukončili svůj další velký projekt - společnost - výrobou další originální vlastnoruční knihy, tentokráte o šesti kapitolách. Kavárnu navštívili 3 rodiče, děti kromě knih prezentovaly i časopisy, následovala autogramiáda, koktejlová party a pamatovák, neboli opakovací test ve formě skupinové hry s otázkami a odpověďmi.

Ekohrátky s recyklací

Oblíbené ekohrátky s Evou tentokrát proběhly v duchu třídění odpadu. Mimo recyklační velmi praktické osvěty si děti vyrobily vlastní ruční papír z kartonů od vajec zdobený sušenými květy. Celí namotivovaní mladí ekologové následně uklidili fotbalové hřiště u Zajíčka a vše samostatně roztřídili do tříděného odpadu.

Den žen

Vlastnoručně vyrobené květiny od našich nejmladších mladých mužů, zpěv, tanec, masáže, hudba, smích, líčení a mnohé další - tak jsme si užily letošní mezinárodní Den žen v Zajíčku.

Zaječický masopust

Letošní masopust v Zaječicích se opět vydařil. Hrála pojízdná kapela, děti v maskách se vezly na voze, tančilo se, jedlo, zpívalo i pilo. Masky byly originální a masopustní průvod objel celé Zaječice i Kovářovice.

Australská sushi přednáška

Po tří týdenním pobytu v Austrálii ukázala školní průvodkyně Danda dětem fotky s povídáním a ochutnávkou několika druhů sushi...

Hasiči v Praze 2016

Matyho a Eliáškovo tatínek David, profesionální hasič, nás doprovázel během velice akční prohlídky hasičské centrály v Praze na Budějovické. Děti si vyzkoušely poplach nanečisto, sjezd po hasičské tyči, prohlídku nejrůznějších hasičských vozítek. Přihlíželi jsme také ostrému výjezdu k požáru, děti si nasazovaly helmu, dýchací masky a někteří i celý oblek. Zkoušely pumpovat vodu ruční pumpou a schovaly se v podvozku hasičského autobusu... a mnohem více ;)

Toy machine Baron Prášil

Další divadelní představení oblíbeného loutkového divadla Toy Machine přiblížilo dětem povahu barona Prášila a zavedlo je mimo jiné třeba do břicha pana Kosatky. Děti si po představení mohly loutky a rekvizity osahat a samy se podělily o své vlastní divadelní zkušenosti.

Karneval 2016

Jako již tradičně jsme si i při letošním karnevalu užili nové \"image\" - o představivost maskonošů rozhodně nebyla nouze. Zazpívali jsme si, školkáčci absolvovali školáky připravené úkoly, společně se předvedli na módní přehlídce a na závěr jsme si zatančili.

Školní a předškolní projekt o čase

Spolu se zahájením Nového roku jsme se v Zajíčku podrobně podívali na téma času - pracovali jsme s kalendářem, vyrobili si svůj vlastní, zopákli si měsíce, starší naučili mladší pracovat s hodinami a také jsme si zahráli na hodináře a vyrobili nádherné plně funkční hodiny ubrouskovou technikou...

Tři králové

I letos jsme si připomněli tříkrálovou tradici. Děti si vyrobily koruny, zazpívaly oblíbenou koledu a školáci ukryli školkáčkům koledu na čerstvě zasněženém dětském hřišti. Tři králové (tedy spíše královny) přispěli svým důstojným vzhledem k vážnosti celé situace a děti si zvučně vykoledovaly gumové dobrůtky.... nejlepší ale stejně byla následná sáňkovačka... konečně!!!

Vánoční zajíčkovská veselice

Sovičky, Delfínci i Tygříci - všichni stejně natěšení na vánoce. Společně si zazpívali a školáci pak provedli mladší děti vlastnoručně připravenou vánoční stezkou plnou hravých úkolů. Ve škole jsme si pak společně vytvořili břečťanové věnečky, zameditovali si, popřáli nejrůznější nádherná přáníčka a celou akci ukončili zpěvem naší oblíbené písně Pohoda na slunci ;)

Vánoční posezení rodin školáků

Koledy, dobrůtky, povídání, dárečky, svíčky, legrace... To všechno bylo lze nalézt během letošního předvánočního setkání ve škole. Živý obraz netradičních vánoc, školáky procvičovaná \"cup song\", či bláznivé skládané příběhy přispěly k nasátí vánoční atmosféry a alespoň krátkému zastavení v tomto nádherném čase...

Vánoční posezení rodin Tygříků

Zajíčkovské školkové ženy spolu s dětmi připravily vskutku andělské vánoční vystoupení pro rodiče. Bílá barva doprovázela písně, tance, koledy i společné tvoření. Rodiče byli svědky nevídaného vánočního kouzla a všem přejeme, aby se jim jejich nejtajnější přání vyplnila. Děkujeme za Vaši přítomnost, vánoční dárky pro děti a výborné občerstvení.

Předvánoční jarmark v Zajíčku

Školáci zorganizovali historicky první vánoční jarmark v Zajíčku. Vyrobili krásné a rozmanité výrobky. Svou činností je podpořili také předškolní a mladší školkové děti. Při prodeji se střídali ve službách školáci. Výtěžek z jarmarku je 6027,- Kč a po Novém roce společně vymyslíme, co do Zajíčka nového pořídíme.

Pohádka O kapru Karlovi v divadle Kampa

Školáci, předškoláci a starší školkáčci se vydali na vánoční cestu do pražského divadla Kampa. Jeli jsme vlakem a tramvají a v našem oblíbeném rodinném divadle jsme si náramně užili překrásně podanou pohádku o slavení Vánoc v různých částech světa.

Mikulášská veselice 2015

I letos přišel do Zajíčku Mikuláš a my jej podpořili naší andělskou a čertovskou přítomností. Děti dostaly více než bohatou nadílku a všichni si společně zazpívaly koledy a zatančily.

Ekoprogram cesta chleba

Pod vedením Evy Vrzalové prožily děti \"cestu chleba\" od zasetí semínka po ochutnání chlebánků. Zrno si mohly osahat, klasy pomlátit, zrno namlít, z mouky zadělat těsto a z něj vytvořit chlebánky. Zvládly to všechny, včetně těch nejmladších.

Praha_Langweilův model, Staré Město

Již druhá návštěva Muzea Prahy nás opět nadchla. Sympatický průvodce nám přiblížili Prahu skrze neuvěřitelný Langweillův model. Poté jsme se vrátili o dvě století zpět díky 3D projekci (vážně \"doják\" ;). Následující procházka Prahou byla okořeněna strašidelnými pověstmi spojenými se známými památkami. Zvládli jsme orloj, shopping na Staromáku i průvodcovanou prohlídku Karlova mostu, těmi nejlepšími průvodci - samotnými dětmi. Bylo to super!!!

Divadlo Kůzle_pohádka s refrénem_11.2015

Dvojice muzikálních herců opět zavítala do našich řad, tentokrát s cestopisným kouskem nazvaným \"Pohádka s refrénem\". Zábavnou a otevřenou formou představili dětem různá místa v naší zemi a samy děti byly aktivně u toho.

Halloween 2015

Halloweenská oslava v Zajíčku se vydařila jako každoročně. Letos proběhla netradičně v průběhu halloweenského dopoledne a v následujícím týdnu ještě formou doplňkových činností.

Podzimní seminář zdravého vařen

Zajíčkovské ženy absolvovali velice inspirativní seminář spojený s osvětou i praktickou ukázkou převratných receptů právě pro podzimní období se Štěpánkou. Díky!

Tvoření nás baví

Předškoláci už jsou zdatní v používání výtvarných pomůcek a materiálů, takže si můžeme troufnout i na složitější techniky. Ty propojujeme s různými tématy a tvoření nás rozhodně baví :)

Sázíme strom_Den stromů_10.2015

Po ekologickém programu (ze kterého bohužel nemáme fotky) spojeném se stromy se děti pod vedením Evy jaly sázet strom na zahradě Zajíčka. Práce jim šla od ruky s úsměvem :)

Den stromů_Toulcův dvůr

Se Sovičkami jsme letošní Den Stromů oslavili více než důstojně - překrásnou akcí v Toulcově dvoře v Praze. Děti měly možnost v nepřeberně dílničkách zkoušet své rukodělné dovednosti a \"osahat\" si dřevo všemi možnými nástroji. Odjeli jsme naloženi překrásnými výrobky a velkou radostí z nich.

Nejlepší encyklopedie podzimu

Sovičkovská výuka probíhá různými způsoby, ale ty nejatraktivnější jsou samozřejmě v terénu - poslech zvířeny, hledání živých organizmů a jejich zkoumání, stavba mandal z přírodnin a další zaujmou úplně každého...

Babka bylinářka v Zajíčku

Eva Vrzalová v roli babky kořenářky zaujala i ty nejmenší z nejmenších velice nápaditým programem spojeným s bylinkami.

Koníkování s Dášou

Další oblíbené koníkování s Dášou pro Tygříky v okolí Zajíčka (letos již třetí) proběhlo v úterý 13.10.

Ekoprogram Vydra - EKO Votice

Dvouhodinnový program pro školáky a předškoláky spojený s hrami a prožitkovými aktivitami přiblížil dětem život vydry. Na opravdovskou si kvůli nemoci sáhnout nemohli, ale ježeček jim to vynahradil.

Podzimní slavnost 2015

Oslava zrození letošního podzimu se vydařila za přispění všech zajíičkovských dětí. Ve středu jsme společně odpočítali jeho přesný začátek v 10:20:06h, zazpívali si a zatančili. Ve čtvrtek jsme pak strávili celé dopoledne na Horce s akčním programem, který připravili školáci - pět stanovišť s úkoly, oheň a opékání jablek. Děti spolu krásně fungovaly, až to nás - dospěláky, dojímalo :) Krásný podzim všem!!!

Výlet do Sázavy_9.2015

Školáci se za doprovodu předškoláků vydali v rámci projektu Já a mé okolí vlakem podél Sázavy do Sázavského kláštera. Cestou vyplňovaly děti úkoly na základě pozorování okolí. Po Sázavě jsme se prošli, absolvovali poutavou prohlídku plnou tamních pověstí a nechyběla ani zmrzka...

Cyklořidičák v praxi

Teoretické činnosti dopravní výchovy byly důstojně ukončeny praktickou jízdou ze Zaječic do Pětihost, Pyšel a zpět do Zaječic. Cestou děti plnily úkoly související s tématem \"mé okolí\".

školní triatlon

Zahájili jsmeprvní letošní školní tělocvik pěkně zostra - a to triatlonem. Po běhu na zaječickém hřišti jsme dojeli na kolech do senohrabského SNU, dali si hodinku intenzivního plavání a jeli zpět. Děcka jsou kabrňáci, je vidět, že se o prázdninách neflákaly!!

1.září 2015

V tradičně netradičním pojetí jsme zahájili se školáky 1. den nového školního roku - sešli jsme se v hojném počtu se všemi rodiči u čerstvě \"vyrostlého\" posvátného stromu, ke kterému nás dovedla listová stopovačka s úkoly. Po úvodní ceremonii jsme tvořili jedlé sovy z nejrůznějších laskomin. Následovala seznamovačka s prostředím a hravé dopolko v přírodě.

Pohádkový Točník

Akce Pohádkový Točník byla bezkonkurenční - nádherné prostředí, skvělé počasí, usměvaví organizátoři, spoustu inspirativních řemeslníků a lidí, kteří něco dokáží. Setkali jsme se s pohádkovými bytostmi, medvědy, Vikingy, Kvakem i Žbluňkem. Drak nelenil a dětem dal podíl ze svého pokladu..

Golf v Pyšelích

Dětský den jsme oslavili v Pyšelích golfovým tréninkem na pyšelském golfovém hřišti a následnou návštěvou cukrárny. Školáci jeli \"kolmo\", ostatní děti si dali zpáteční cestu autobusem a pěšky na hřiště. Počasí bylo superskvělé!!!

Hasičská osvěta v zajíčku

Matyáškovo a Eliáškovo tatínek David, profesionální hasič, připravil dětem osvětový program s vším všudy. Zabavil malé i velké a celý program následovalo praktické vyzkoušení hasícího přístroje a hadice. Děkujeme!!!

Dendrologická zahrada

Interaktivní program \"co žije v zahradě\" s mnoha úkoly a praktickými ukázkami rostlin i živočichů velice zaujal všechny školáky a předškoláky. Tygříci zatím strávili velice příjemné tři hodinky na a v okolí krásného dětského hřiště.

Divadlo Minor

Jako už tradičně vyrážíme na další výpravu do oblíbeného divadla Minor, tentokrát na rockovou verzi Perníikové chaloupky. Je to náš první konzert, který si užíváme s nadšením.

Gateway to space

Na výstavě kosmonautiky Brána do vesmíru na pražském holešovickém výstavišti mohli školáci a předškoláci spatřit mnoho autentických modelů z historie kosmonautiky a zajímavou formou nahlédnout do tohoto tajemného tématu. Celou akci jsme završili prosluněnou návštěvou oblíbeného hřiště ve stromovce.

Bláznivá módní přehlídka

V týdnu \"Šaty dělají člověka?\" jsme si se školáky užili bláznivou módní přehlídku, při které rozhodně nebyla nouze o originální modely!! Přesvědčte se sami :)

MS hokej_Praha2015

ŠKoláci a předškoláci získali VIP lístky na mistrovský zápas Rakouska - Německa a se správným fanouškovským nalazením prožili atmosféru mistrovství světa v hokeji 2015 v 02 Aréně v Praze

Divadlo Kůzle - O princezně, která chtěla všechno hned

Herci divadla Kůzle pobavili děti svým živým představením, zapojili je do veselého divadla a ještě je obdarovali ponaučením, že \"není nutné všechno míti hned\" :)

Čarodějný slet v Zajíčku

Školkáčci, předškoláci, školáci i dospěláci se v předčarodějnou středu setkali ve škole ve svých kostýmech a společně oslavili tancem a představováním tuto oblíbenou tradici.

Ekohrátky s Evou Šrajlovou_4.2015

Eva připravila pro školáky a předškoláky ekologický výchovněvzdělávací program složený ze dvou částí - vnitřní a venkovní. Děti si je obě moc užily a s aktivním nasazením se dozvěděly a oprášily znalosti spojené s šetřením přírodními zdroji a rolí každého z nás.

Řemeslný týden školáků

Praktický týden plný různých činností s materiály, seznamování s řemesly a jejich \"náhodným\" vznikem a originálních výtvorů.

Sovičky ve firmě BTL v Benešově

Lucinky a Kryštofovo tatínek Petr nám umožnil exkurzi do firmy BTL, ve které pracuje. Přenesli jsme se vlakem do sci-fi světa a nevěřícně sledovali výrobní postupy a vychytávky v prostoru, kde stroje a lidi mají co do činění s velice drobnými až miniaturními součástkami, ze kterých tvoří téměř zázraky.. Vše jsme samozřejmě důstojně oslavili návštěvou cukrárny i hračkárny ;)

Sovičkovská bobovačka na Horce

Tak jsme to stihli akorát! Slunečný den, sněhu tak akorát a bobová výzbroj v pohotovosti :) Tělák na Horce nás všechny opravdu zahřál...

Rytíři s divadlem Toy machine

Dvoumužný divadelní soubor skvěle pobavil a vtáhl do děje pohádky o chrabrém rytíři nejen všechny děti (od školkových po školní), ale i celý učitelský sbor. Po představení si děti mohly samy osahat všechny loutky a propriety, čehož bez výjimky využily.

Benešovské pověsti v benešovské knihovně

Se školáky a předškoláky jsme využili možnost návštěvy benešovské knihovny. Seznámili jsme se s pověstmi Benešovska, byli jsme poučeni o fungování knihovny a mohli se na chvíli začíst v úžasném prostředí přizpůsobeném četbychtivým dětem.

Poslední den roku v Zajíčku

Poslední den roku jsme si užili ve velmi akčním a veselém duchu. Školáci si připravili tanečně kouzelnický program, školkáčci improvizovali. My, dospělačky jsme naplno rozjeli \"bejbyshow\" a punkovou verzi \"holky z naší školky\". Kuchyňská sekce hudebně a s láskou \"vařila\". Program jsme završili \"home-cinemem\" s plnou vanou popcornu a po obědě se rozdávaly nanuky.... Kdo si hraje - nezlobí ;)

Školáci na lezecké stěně

Pod vedením \"profilezců\" Michalských jsme se vydali zdolat lezeckou stěnu v bývalé tovární hale na pražském Smíchově. Celodopolední kontakt s úžasně vymazlenými lezeckými cestami vyvolal u dětí i dospěláků totální nadšení a radost z překonání sama sebe. Díky!!!

Hudební advent s p.Hamajdovou

Všechny zajíčkovské děti si v posledním předvánočním týdnu užily oblíbený hudební pořad s p.Hamajdovou a naladily se na blížící se vánoce.

Poslední hodina streetdancu

Kluci a holky si naposledy zatančili se svou lektorkou tance Pájou Beránkovou, která za měsíc čeká mimčo. Děkujeme za inspirativní a akční lekce a těšíme se na setkání někdy v budoucnosti.

Mikuláš ve školce 2014

5.12. v pátek nás v Zajíčku navštívili Mikuláš, čert a anděl, děti dostaly balíček s dobrůtkami a každý měl možnost říci básničku.

Vyšetření očí

Díky firmě Primavizus byly zajíčkovské děti diagnostikovány technikou očního screeeningu. Ta napomáhá odhalit případnou oční vadu a doporučit, co s ní dál.

Do farmy v Křivé vsi

Pěší výlet překrásným podzimním loukolesem nás zavedl do světem zapomenuté Křivé vsi. Pod vedením kamarádky Jíti nakrmily děti koně, kachny, slepice, ovce, kozu, proběhly se ve výběhu pro koně, vyzkoušely si chomout, pomazlily se s ochočeným beránkem, podojily kozu, daly jméno kachně a objevily vejce u slepic. U sousedky Evi pak navštívili superpokrokovou králičí maringotku. Cesta zpět byla terénní a strávili jsme ji dobrodružnou hrou na honičku kmene Topinamburů s koňským stádem. Zkráceně - prostě \"úža\" den ;)

Hejhoudýň 2014

Letošního Hejhoudýně se zúčastnilo kolem 30 dětí se svými rodiči či prarodiči. Po společném dlabání a zdobení dýní se děti vydaly po svíčkách na strašidláckou stezku s úkoly ukončenou pokladem.

Výroba krmítka s Davidem

Děkujeme Matyáškovo tatínkovi Davidovi za časoprostor, který si udělal pro děti a jeho praktickou lekci v práci se dřevem.

Měsíc za mír a nenásilí

Děti ze Zajíčka se připojili k celorepublikové kampani Měsíc za mír a nenásilí. Školáci vytvářeli plakáty jako pozvánky na Den nenásilí a všichni společně vytvořili 2. října (mezinárodní den nenásilí) symbol nenásilí na zahradě v Zajíčku se zapálenými svíčkami.

literární kavárna školáků

V říjnu proběhla první \"skoroopravdová\" literární kavárna vlastnoručně napsaných a svázaných knih školáčků. Během kavárny se mluvilo o práci na knihách a dojmech dětí. Odpoledne následovala autogramiáda pro rodiče s občerstvením.

Za ovocem do Pyšel

V pondělí 6.10. jsme s dětmi vyrazili na první výlet do Pyšel, jehož cílem byla návštěva obchodu s ovocem a zeleninou. V obchodě jsme pojmenovali všechny nabízené druhy ovoce a zeleniny, rozdělili je na ty, které rostou v našich podmínkách, a které jsou exotické a dováží se z jiných zemí. Někteří si vyzkoušeli i nakupování – potřebovali jsme několik druhů ovoce do výtvarného domečku. Cestování autobusem pro nás byla veliká zábava a trénování chození ve dvojicích „nanečisto“ se nám konečně zúročilo.

Pěšky ze Senohrab_9.2014

Druháci a předškoláci si užili nádherný pěší výlet od senohrabského nádraží přes Mirošovice, Kovářovice až do Zaječic. Cestou plnily děti rozmanité úkoly, vždy jeden školák spolu s jedním či dvěma předškoláky.

Galerie umění pro děti_9.2014

Všichni školáci a předškoláci měli možnost navštívit pražskou Galerii umění pro děti v blízkosti staroměstského náměstí. Seznámili se s tvorbou komixu a mohli na vlastní kůži zažít některá dobrodružství spolu s jeho hlavní hrdinkou, Viktorkou. Výlet jsme si zpestřili pěší cestou přes Staromák a nákupem drobnůstek za vlastní kapesné.

1.září2014 ve škole

Mach, Šebestová a 13 Soviček se 1.září sešlo, aby oslavili zahájení nového školního roku. Podpořili nás i rodiče a prarodiče a o zábavu nebyla nouze...

Učení Delfínků

Děti v Zajíčku se rády učí. Nejraději samy od sebe. Starší kámoš je daleko větší autoritou než jakýkoliv dospělák. Delfínci (předškoláci) si toto učení užívají pravidelně pod \"dohledem\" Soviček (školáků).

1.golfová lekce na pyšelském hřišti

Máme za sebou první úžasnou lekci na golfovém hřišti v Pyšelích. Prošli jsme se, poznali různá pyšelská zákoutí a strávili zážitky nabité dvě hodiny na pyšelském golfovém hřišti. Všech 24 dětí (Tygříci, Delfínci i Sovičky) bylo nadšených a trénink s dvojicí Jakubů strávilo aktivně. Barevné a věku odpovídající pomůcky pomohly udržet pozornost a \"soutěž\" sebe sama se sebou samým byla pro mnohé velkou výzvou.. Golfovou premiéru jsme \"oslavili\" obědem v Sokolovně.

Návštěva ZŠ Chotýšany

Předškoláci a školáci byli pozváni do ZŠ Chotýšany na zvířecí dopoledne. Hlavní atrakcí byl velbloud, ale děti měly také možnost nahlédnout do vyučování, projít si školu a zahrát si s pomůckami dětí z Chotýšan. Cesta vlakem a autobusem z celé akce udělala příjemný výlet.

Soví stezka pro Delfínky_4.2014

V rámci týdenního programu měli školáci za úkol naplánovat pohoštění, udělat rozpočet, potraviny koupit, připravit a připravit stezku pro Delfínky, na jejímž závěru jim všechny dobrůtky naservírovali...

Sovičky na cykloponících_4.2014

Hodina tělocviku Soviček (školáků) byla tentokrát trochu netradiční - na kole do Pětihost, tam jízda na ponících a hezky do kopce zpátky... na hřišti jsme ještě zvládli naplánovat průběh Zápisu nových dětí do Zajíčka...

Aprilova arterelaxace

1. dubna jsme si v příjemné komorní atmosféře (7 žen) v rámci zajíčkovských \"večerů osobního rozvoje\" vyzkoušeli prožitkovou meditaci s relaxací, kterou jsme podpořili tvořením magických obrazů.

Masopust 2014

Letošní masopust jsme si užili naplno v kostýmech, s řáděním, při hudbě, tanci, hrách a povídání o tradicích... naladili jsme se tak, že se nikomu nechtělo přijít následující dni bez kostýmu ;)

Zbrane v historii

Děkujeme Jitce a Martinovi (rodičům Kristýnky) za prožitkovou formu, jakou dětem zprostředkovali dobu, ve které zbraně patřily ke každodennímu životu. Děti si mohly vše osahat, vyzkoušet si výzbroj, \"zabojovat\" si nanečisto a ani učitelky nezůstaly bez \"odměny\" - \"popichovat\" chlapa v brnění se nám zatím ještě nepodařilo ;)

Pravěk v Praze_2.2014

25 dětí, 3 učitelky a 3 maminky se podíleli na uskutečnění společného výletu do Muzea hl.m. Prahy. Expozicí Pravěk v Praze nás provedla úžasná lektorka, která zaujala všechny děti i dospěláky. Mohli jsme si sáhnout i na pár exponátů z doby dávno minulé. Výlet jsme završili na hřišti u Hlavního nádraží a cesta vlakem byla po půldenních zážitcích daleko klidnější na zpáteční trase....

keramika v Zajíčku

Každý pátek si Zajíčci užívají keramický kroužek s Bětkou a pilně zásobují své rodinky úžasnými výrobky..

Dinopark 2.2014

V rámci projektu Stroj času připravili předškoláci a školáci dinosauří stezku pro mladší děti a rodiče. Společně se pak stali průvodci mladších Zajíčků, se kterými stezku prošli a pomohli jim plnit jednotlivé úkoly. Dinopark zaujal úplně všechny návštěvníky a zcela nadchnul tvůrce, kteří byli pyšní a spokojení se svými nápady a jejich realizací....

Zajíčkovská superdivadelní premiéra

Po podzimních přípravách (vymyslení scénáře, nacvičení představení, výroba kulis, naučení písní, příprava kostýmů) měli všichni členové zajíčkovského dramaťáčku možnost zahrát divadelní představení o Sově na cestě za dobrodružstvím právě na vánoční besídce pro rodiče.

Adventní vystoupení v Pyšelích

Zajíčci byli pozváni k vystoupení při třetí adventní neděli na náměstí v Pyšelích. Zazpívali jsme čtyři písničky, včetně naší oblíbené \"Zajíčkovské\" a podívali se, jak vypadají Pyšely z prken, které znamenají svět...

Ochrana fauny rytíři_12.2013

Během oblíbeného vzdělávacího eko programu organizovaném Ochranou fauny mohly děti na chvíli nakouknout do středověku

Mikulášská návštěva 5.12.2013

Mikulášská nadílka neminula zajíčkovské děti ani letos. Tentokrát si Mikuláš s andělem obešli postupně všechny skupinky od nejmladších po nejstarší, aby si vyslechli písničky, říkanky a popovídali s dětmi. Po jejich odchodu přichystal divadelní soubor „Zajíčkovské Superdivadlo“ předpremiéru své nejnovější hry pro pobavení ostatních dětí i dospěláků ze Zajíčka. Také odpoledne se neslo v čertovském duchu a s loutkami malovanými teprve ráno jsme pokračovali v divadelničení, zpívání i tanci....

Kino Čerčany 11.2013

Premiérová cesta minibusem do kina v Čerčanech na soukromé vánoční pásmo nadchla všech 39 Zajíčků i 4 učitelky. 60minutovku němých velmi nekomerčních pohádek zvládli i ti nejmladší a získanou energii pak mohli vybít na přilehlém luxusním hřišti.

Drakiáda 2013

Letošní drakiáda byla zázračná, protože se konala v snad jediný slunečně-větrný den týdne (nebo měsíce?:). Draci létaly, děti pekly buřtíky a celou akci završilo nalezení pokladu připraveného školáky. I dračí uzle se nakonec podařilo rozmotat ;)

Hejhoudýň 2013

Letošní Hejhoudýň se více než vydařil. Dlabání dýní se zúčastnilo asi 25 dětí, mnohé se svými rodiči. Dýňohrátky před Zajíčkem následovala strašidelná stezka k Bílé paní s oceněním odvahy všech účastníků. Po návratu se děti zahřály tanci a hudebními hrami s báječným těstovinovo-zeleninovým vyvrcholením. Tělocvičnu i Školu zaplnilo 18 nocležníků a 4 maminy a po přečtení strašidelných příběhů jsme se všichni propojili v snech plných čerstvých „helouvínských“ zážitků.

strasnicke divadlo,gutovka_10.2013

Výlet se 14 dětmi – 7 sovičkami a 7 delfínky se vydařil. Užili jsme si vlak, tramvaj, autobus i pěškobus. Divadélko úplně nenaplnilo naše očekávání, zato hřiště Gutovka je předčilo. Vracet se zpět bylo nejen pro děti náročné a dohodli jsme se, že si ji dáme ještě na podzim v případě pěkného počasí celodenně.

Vypravujeme vlak v Senohrabech

Počasí nám moc nepřálo, ale protože první kapky deště přišly až když jsme všichni byli oblečení před Zajíčkem, rozhodli jsme se náš plán přecejen zrealizovat. Dojeli jsme na senohrabské nádraží a nejprve přepadli paní za přepážkou. Lidé se sice trošku divili, ale všichni se chápavě usmívali, takže jsme si opravdu první vlak na Prahu „odpískali“. V dešti jsme posvačili, zahráli si zahřívací hry (doslova) a vrátili se bez plánovaného řádění na hřišti do Zajíčka.

Cyklovylet do Petihost_10.2013

Středeční premiérový cyklovýlet do Pětihost jsme si naplno užili . Všichni Delfínci i Sovičky to zvládli naprosto samostatně, včetně těch, kteří dělali Mirče doprovod ve „sběrném“ vozidle. Děti už zdatně klusají na lonži, jezdí bez držení i samostatně v ohradě „řídí“ poníky. Ti profesionálně „starší“ s radostí pomáhají a tentokrát poprvé zvládli i čištění poníků po ježdění. Cestou zpět některé děti již využily vyvezení polňačkou autem, ty s přehazovačkou to vyšlapaly všechny. Krátké zařádění na hřišti v Pětihostech jsme tentokrát na rozdíl od cesty autobusem zvádli v pohodě bez časového presu. Těšíme se na další společné cyklořádění.

Hradcany, Vysehrad_10.2013

Výlet do Prahy se zdařil se vším všudy – počasí nám přálo, zažili jsme spoustu dobrodružství. Cesta autobusem, vlakem, metrem i tramvají byla objevná, děti cestou plnily různé úkoly spojené s orientací ve městě. Dopoledne jsme strávili na Hradčanech, z metra Malostranská jsme přes hradní nádraží došli až ke kráslovskému letohrádku. Děti obdivovaly Chrám sv. Víta i hradní stráže – hýbali se ;) V prezidentských zahradách jsme si dali pizzu a přesunuli se vlakem, metrem a pěšky na Vyšehrad. Děti zde mohly vyměnit své kapesné za drobnůstky, pohrály si na hřišti a od čtyřech hodin se zapojily do akce Barevné odpoledne. Hudební improvizace se dvěma členkami Yellow Sisters byla dechberoucí a skládání přáníček do tvaru ptáků jeřábů ukončovalo celý program. Z původní skupinky 15 dětí nás zpět jelo vlakem osm. Všem „držákům“ blahopřejeme, že vydrželi s úsměvem a v pohodě náročný celodenní program a těšíme se na další zážitky.

Ochrana fauny_vcelar_9.2013

V úterý 1.10. proběhl v Zajíčku v rámci programu Ochrana Fauny prožitkový pořad o včelkách, který se dětem i nám, dospělákům nesmírně líbil. Pan včelař Mirek připravil dětem mnoho prožitkových aktivit, díky kterým jim přiblížil život včel, starání se o ně i jejich důležitost pro životní prostředí i pro lidi. Mimo jiné si děti zahrály na včelstva a jednotlivé role v nich, vyzkoušely si tvoření pláství, přelévaly stříkačkou mateří kašičku do kojičky, zahrály si na to, jak se létá s „pylem“ na nohou a společně si zabzučely. Na závěr si děti mohly ochutnat domácí med a vybarvit pracovní listy.

U Sofinky na koňské farmě

Sofinčina maminka Petra nás pozvala se všemi Zajíčky na prohlídku překrásného místa, kam přestěhovali téměř všechny své koně, na louky nad Zaječice. Děti si mohly koně pohladit, podívat se z bezprostřední blízkosti na jejich výcvik, posadit se na sedlo, či si jen tak hrát v písku. Do Zajíčka všichni odcházeli plni dojmů s opravdovskou podkovou v ruce. Děkujeme!!!

Prázdniny2013

Děti zažily další prázdninová dobrodružství v tématických jedno či dvoutýdenních blocích. Hodně času jsme trávili venku, objevováním, zkoumáním a volnou hrou.

Stanování v Zajíčku_léto2013

Na začátku srpna se zajíčkovská zahrada proměnila ve stanové městečko. Děti strávily podvečer a večer hrami, opékáním všehomožného, zpěvem písní za zvuku kytary, noční bojovou stezkou ve stylu Jurského parku a plněním úkolů. V půl jedenácté se zcela dobrovolně odebraly do stanů a popis zážitků byl slyšet jen opravdu kratičko. Těšíme se na opakování!!!

Pasování na školáky

Po absolvování školkového a předškoláckého období v Zajíčku a splnění třech úkolů byli dnes slavnostně pasováni na školáky naši kamarádi - Emička, Vojtíšek a Jiřík. Blahopřejeme a přejeme radostná a objevná školní léta !!

Farma v Křivé Vsi

Adrenalinová cesta s několika \"zkratkami\" díky povodním před 14 dni nás dovedla do malebné Křivé vsi, kde nás Jíťa provedla statkem plným zvířátek, která si děti mohly pohladit a prohlédnou z bezprostřední blízkosti. Chládek přestavěné stáje na obytný prostor s vnitřním skleníkem přilákal zase milovníky aut... a odměnou nám byly plněné knedlíky dovezené ze Sokolovny přímo do tohoto bohem zapomenutého koutku.

Capi Hnizdo 2013

Výlet na Čapí hnízdo ve 40tistupňovém počásku byl nadmíru dokonalý. Ranní prohlídka zvířecí stanice v přijatelné teplotě byla završena zastíněným třípatrovým hřištěm, venkovní sprchou a chladnou restaurací. Cestu nám ulehčil klimatizovaný mikrobus. Den byl úžasný a těšíme se už teď na příští rok.

Radíč, Vydrův ranč

Podívali jsme se na překrásné místo - statek p. Vydry u Malčan, kde jsme spolu s dětmi žasli nad krotkými a přátelskými koňmi a měli jsme neobvyklou šanci nahlédnout do tajů přirozené komunikace mezi člověkem a koněm. Po přesunutí na zámek Radíč čekal děti hon za pokladem, díky kterému jsme si prohlédli všechny maličké ale útulné zámecké místnosti. V salónku se z našich malých dam staly překrásné princezny a z hošíků rytíři. Půlhodinová módní přehlídka unavila pouze místní komorní dámu, ale Zajíčci se vzdát nechtěli. Celý výlet jsme zakončili řízkem v restauraci s výhledy na Slapskou přehradu a překrásně zvlněné kopce. Jediný déšť, který nás potkal, byl při výstupu z autobusu v Zaječicích. Díky, zajíčkovští andělé!!

Divadlo Minor, Dendrologicka zahrada

V úterý 23.5. jsme prožili akcí nabitý půlden v Praze. Autobus nás zavezl až na Palačák, odkud byl jen kousek cesty do dětského divadla Minor. Punk-rockové představení desetičlenného mužského souboru děti doslova zvedlo ze židle a písničkový příběh tří skřítků, kteří hledali princeznin ztracený prsten, prožily částečně v sedě, částečně v pohybu a tanci. Hodinové představení zaujalo a přitáhlo pozornost jak našich nejmladších dvouleťáčků, tak předškoláků i dospěláckého doprovodu. Abychom si nevšední zážitek prodloužili, přesunuli jsme se ještě na dvě hodiny do průhonické Dendrologické zahrady. Děti si vybily sezením nahromaděnou energii na bohatě a vkusně vybaveném dětském hřišti a jako bonus jsme si pod stromy společně sbaštili sedmero pizz dovežených až pod nos. Ti, kteří neusnuli v autobuse cestou zpátky, si dali siestu v Zajíčku.

Fata Morgana lihnuti cizokrajnych motylu

Celodenní výlet do pražské botanické zahrady jsme si užili v prvním skoroletním dubnovém dni. Vinicemi a venkovními expozicemi jsme došli až ke slavnému skleníku, kde jsme zblízka za doprovodu průvodkyně pozorovali motýly, masožravky, vodopády, jezírka zespodu a úžasné rostlinné scenérie. Odměnou za skoročtyřicetistupňové vedro nám byla zmrzlina a procházka zahradami Trojského zámečku.

Veletržní palác, Step by Step

Celodenní výlet minibusem do Veletržního paláce s programem pro MŠ. Prohlídka výstavy moderního umění. Návštěva ředitelství Step by Step s divadélkem a obědem v restauraci. Výlet jsme si užili v úžasné atmosféře s kulturními, lidskými i adrenalinovými zážitky :)

solné lázně Říčany 3.2013

Polodenní výlet do největších solných lázní v Evropě, do Říčan, se vydařil ku spokojenosti všech. Ještě při obědě jsme se olizovali a zkoumali slanost polévky a pocitový popis oběda zněl \"přesoleno!\". Doporučujeme všem, kdo se mají rádi :)

Pyšelská cukrárna 3.2013

Dopolední výlet příměstským autobusem do pyšelské cukrárny. Děti mění vlastní kapesné za dobrůtky a učí se nakupovat. Nestydí se nikdo, \"odměna\" je příliš sladká :)

Spaní v Zajíčku 2.2013

V rámci masopustního týdne jsme se rozhodli podniknout hromadné nocování v Zajíčku, které nakonec skončilo děti:dospělí - 12:3. Povídání, hry, dětská diskotéka, pozdní špagety a spousta čtených pohádek předcházeli samotnému aktu spaní, na které se všichni odvážlivci těšili ze všeho nejvíc.

Masopustní týden 2.2013

Smích, hry, řádění, masky, hudba, tanec, dobrůtky - to všechno jsme si plnými doušky užili v týdnu předcházejícím skutečnému zaječickému Masopustu, na který jsme se díky aktivitám dostatečně připravili.

Makrobiotika všemy smysly

Amálčina maminka Zuzka, nadšená makrobiotička, seznámila s dětmi s kouzly makrobiotické kuchyně. Společně připravili rozmanité pokrmy k obědu a ke svačince, skrze které Zuzka dětem pootevřela dvířka ke zcela novému způsobu vaření a stravování se.

lyžovačka na Šibeničáku 2.2013

Historicky první zajíčkovská lyžovačka na kouzelném Šibeničním vrchu s účastí 7 lyžařů, 7 bobařů, 3 učitelek a 3 rodičů. Báječné dopoledne jsme oslavili v místní restauraci a čerstvý vzduch zmohl nejednoho výletníka.

Mikulášska 2012

Letošní mikulášská nadílka byla zpestřena naším oblíbeným divadélkem S Úsměvem a zajíčkovští čertíci a andělky statečně vydrželi v přítomnosti \"profi\" konkurence až do získání balíčků.. do andělského baletu se pak zapojily všechny malé dámy...

Malí traktoristi - říjen 2012

Sofinka a hlavně její tatínek svezli děti (i Jarču s Ivetkou) v traktoru na polích za Zajíčkem, čímž nepopsatelně stoupli v nadšených očích celé naší bandy toužící po dobrodružství všech typů.. Děkujeme!!!

Hejhoudýň 2012

Jednoho říjnového sychravého podvečera jsme si společně užili děti a rodiče zdobení dýní a poté strašidelnou stezku po Zaječicích v magickém oparu.

Koťátka v Zajíčku - říjen 2012

Maminka Nikitky p. Marcela Zmeškal přinesla dětem ukázat překrásná několikatýdenní koťátka, která se spolu s dětmi a několika rodiči připojila ke středečním zpívánkám. Děti (a nejen ony) byly nadšené. Díky!

Jízda na ponících v Pětihostech_podzim 2012

Baboletní úterky trávíme s dětmi v Pětihostech v koňském sedle a na dětském hřišti. Před tím nás čeká jízda autobusem, poté pěší návrat zpět do Zajíčka... je to intenzivní dopolední tělocvik pro všechny :)

Zajíčkovská brigáda

O víkendu 2-3.9.2012 proběhla v Zajíčku velice plodná brigáda, díky které jsme mohli první zářijový den uvítat děti v zrenovovaném, přestavěném a vyvoněném prostředí.

Indiánské dobrodružství - poklad na smaragdovém jezeře

V rámci letních čtrnácti dní indiánského dobrodružství vyrážíme na zaječické smaragdové jezero nalézt poklad. \"Háčci\" na kánoi se ukázali jako opravdoví indiánští zvědové a poklad do jednoho našli. Příští výzvou je Divoká Sázava.

Pyšelská řemesla a zaměstnání

V rámci tématu řemesel a zaměstnání jedeme na vlastní oči autobusem do Pyšel okouknout, jak to vlastně chodí v tom velkém světě. Přepadneme trafiku, masnu, sámošku, poštu, hospodu i cukrárnu. A všude způsobujeme velké Haló :)

Čapí hnízdo

Byli jsme se podívat v záchranné stanici pro zraněné živočichy ve Voticích. K vidění tam byly handicapovaná zvířata, která pro svá zranění nemohou být vypuštěna zpátky do volné přírody, jako např. různí pěvci, dravci, sovy, savci i některé šelmy.

Výlet do Říčan 2012

Během našeho netradičního týdne nazvaného „školka v přírodě“ jsme s batůžky a dobrou náladou vyrazili na dětské hřiště v Říčanech. Jeli jsme autobusem do Senohrab, odkud nás čekala pro některé děti dosud zcela neprobádaná jízda vlakem. Čas strávený na dětském hřišti nedaleko nádraží vyplnily nejrůznější hřišťové atrakce a především hromadné louskání ořechů pod okolo rostoucími ořešáky. Celý den nás doprovázelo slunko a v očích dětí byl vidět zájem a radost z opravdového zkoumání světa.

Opékání buřtů

S dětmi jsme vyrazili opékat buřty.

Policista

Do Zajíčka zavítal příslušník policie ČR a kromě sádrového odlitku stopy si do služebny odnesl otisky prstů všech dětí a učitelek ke kontrole, zda se nedopustily nějakého zločinu.

Výlet za koníky