Naši budoucí prvňáčci si během zápisu prožili svůj "první" školní den nanečisto! Jejich průvodci byli současní prvňáčci a druháčci. Všechny úkoly hravě zvládli a na závěr si pochutnali na vlastnoručně vyrobeném raketovém špízu. Těšíme se na vás v září, naše milé budoucí Sovičky!

Dětský den s názvem Za korunou krále Zajíčka je za námi. Děti ze školky i školy si užily krásné dopoledne s úkoly: i vyráběly mrkvovou korunu, hledaly klíče od hradu, házely mrkví na cíl a také ji sázely, skákaly za mrkví a běžely s ní v pytli. Nicméně i to nejlepší stanoviště dnes trumfla psí tanečnice Fanynka se svou paničkou Kristýnou. Fanynka, která má složené canisterapeutické zkoušky a děti přímo zbožňuje, nám zatancovala, poseděla s námi jako opravdová dáma a Kristýna dětem pověděla, jak je důležité každé štěňátko dobře vychovat. Za rok se těšíme na další vystoupení naší nové kamarádky Fanynky.

Školková zahradní slavnost je za námi, ale i letos je na co vzpomínat! Děkujeme našim dětem a zajíčkovskému týmu za nádherný program, vám rodičům za velikou účast a velkou podporu jak dětem, tak nám učitelskému týmu (slova uznání a ocenění jsou pro nás moc důležitá). Děkujeme za všechny vynikající dobroty, které jste upekli, nachystali a přinesli. Věříme, že krásné chvilky s našimi dětmi nám zůstanou v paměti.

Výlet do Planetária byl více než akční. Sice jsme kvůli dopravě nestihli pohádku "Polaris", ale náladu nám to nepokazilo. Místo toho jsme viděli program "Noční obloha". A byl to silný zážitek. Prohlédli jsme si také interaktivní výstavu, největší úspěch sklidila černá díra a mizení a znovuobjevování se hopíků:). V Říčanech jsme si užili výstavu "Živá Amazonie". Nadšení jsme byli díky živým morčátkům, ale i kvůli zajímavým indiánským předmětům a hudebním nástrojům.

V rámci projektu "Moje poslání" jsme podnikli exkurzi na gymnáziu a poté jsme se přesunuli na střední odborné učiliště, kde na nás čekal perfektní program, který zajistila maminka Terezky. Vyzkoušeli jsme si práci cukráře i s ochutnávkou, zjistili jsme, co obnáší práce v truhlářské dílně a provozovně kadeřníků, vlásenkářů a maskérů. Naše slečny odcházely s parádními účesy a pánové se pyšnili drsnými jizvami :). Děkujeme za skvělý zážitek

Kroužek divočiny je vskutku divoký. Vyráběli jsme lojové koule se semínky pro ptáky a vyvěsili je v lese za zvoničkou, zkoumali jsme kůrovcovou kalamitu a také jsme našli první sněženky! To bylo radosti. A uklidili jsme louku a našli patřičný poklad. :)

Se školkáčky jsme si i letos připomněli Den Země, kterým nás provedla Evka Šrailová. Vyrobili jsme si parádní píšťalky a malovali přání do Kroniky Země! :)

Po delší době se zase propojila školka a škola. Vytvořili jsme věkově namíchané skupinky a vařili jsme, pekli jsme a vyráběli velikonoční produkty na odpolední jarmark. Pochutnali jsme si na jidášcích,nádivce či jáhlových vejcích a domů jsme si odnesli báječné velikonoční dekorace! Krásné Velikonoce přejeme ze Zajíčka!

Jupí, jupí, jaro je tu a konečně jsme se dočkali oblíbené jízdy na ponících! Svezli se všichni školkáčci a brzy podnikneme další jízdu!

Noc s Andersenem letos proběhla v klidné a pohádkové atmosféře! Četli jsme až do pozdních hodin. Děti sice vstávaly už od 6h, ale po snídani se opět zašily do tělocvičny a pokračovaly ve čtení hororů. Nu, na Andersena snad také časem dojde :). Děkujeme také všem předčítajícícím rodičům, že se s nadšením zapojili.

Návštěva ilustrátorky Ilony Komárkové byla skvělá. Dozvěděli jsme se od ní, jak od samého začátku vznikají ilustrace v knize až po konečný výsledek. Tuto profesi si děti samy vyzkoušely.

Projektový den na téma "Zvířecí písnička" nás prostě bavil. Vyráběli jsme papoušky, skládali píseň a také jsme si užili návštěvu paní Gabriely z Chovatelské archy. Představila nám své mazlíčky, jako jsou například králíci, morčata, křečci, želvy, hadi, chameleoni a agamy, bylo fantastické! Vrcholem návštěvy byly surikaty! Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a všechna zvířátka jsme si prohlédli pěkně zblízka!

Setkání s mazlíčky, jako jsou například králíci, morčata, křečci, želvy, hadi, chameleoni a agamy, bylo fantastické! Vrcholem návštěvy byly surikaty! Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a všechna zvířátka jsme si prohlédli pěkně zblízka!

Ještě než nám jaro zaklepe na dveře, pustili jsme s prvňáčky a druháčky do třítýdenního projektu o Krkonoších. A abychom výtvarnou výchovu propojili s novými znalostmi, povídali jsme si o Krkonošském národním parku, o jeho flóře a fauně, také už víme, že Sněžka je naše nejvyšší hora, že tetřívek je ohrožený druh a mnoho dalšího. V rámci projektu jsme si postupně vytvářeli pracovní listy, které jsme vložili do vyrobené knihy. Nechybělo ani 3D dílo zimní krajiny. A teď už může přijít jaro.

V Senohrabech, v Depu 33, proběhl historicky 1. zajíčkovský ples! O úvod se postarali naši divadelníci a zahráli nám krátké představení z ryze školního prostředí. Atmosféra byla fantastická, proběhly dámské i pánské volenky a všichni jsme se parádně odvázali :). Děkujeme také rodičům za skvělé občerstvení!

V lednu jsme se školáky 3. až 5. třídy pustili do kolektivního výtvarného díla, které jsme zaslali do 47. ročníku Mezinárodní dětské výstavy Lidice. Tato soutěž dětských výtvarných prací byla v roce 1967 založena k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice a je to velmi oceňovaná soutěž s mnoha tisíci účastníky z celého světa. Letos tedy i s účastí RC Zajíček. Letošním tématem byla chemie, mimo jiné její propojení na každodenní život nás všech, a jedním z podtitulů soutěže bylo i 150. výročí Mendělejevovy tabulky chemických prvků. A tak jsme vše skloubili v jedno. Vzniklo dílo Mendělejevova tabulka prvků očima Wichterleho. Otto Wichterle je osobnost české chemie a s jeho objevem kontaktních čoček je pro mnoho z nás svět o něco ostřejší. Na výrobu díla jsme použili prázdné obaly od kontaktních čoček, do kterých byl vepsán jeho stručný životopis. Vše jsme pak nalepili do podoby tabulky chemických prvků. Byla to výzva a my v Zajíčku jsme to dali.

Školní projekt o lidském těle a jeho fungování se promítl i do výtvarné výchovy první a druhé třídy, kdy se děti pustily do malování veselých vitamínů. Na začátku hodiny jsme si povídali o vitamínech, proč jsou důležité pro naše tělo a jak se do něj dostávají. Veselé vitamíny vznikly otiskem nabarvené bublinkové fólie a následným dobarvením detailů.

První povánoční Tvoříhrátky se nesly v duchu nasbíraných knoflíků a protože dát druhý život již nepotřebným věcem je moc prima!Velmi nás bavilo dlouhé přehrabování v krabici plné starých knoflíků a nádherné hledání těch pravých!

Po vánočních svátcích jsme se s dětmi první a druhé třídy pustili do výroby ptačích krmítek a jejich návštěvníků. Než jsme se dali do práce, prohlédli jsme si encyklopedie ptactva českých lesů, kdy si každý vybral několik opeřenců, aby se je pokusil, co nejvěrněji vykreslit. Na ptačí krmítka jsme použili lékařské špachtle, se kterými se krásně pracuje, lze je stříhat nůžkami a dobře se lepí tekutým lepidlem. Některé děti si navrhly klasické ptačí krmítko, jiné vyrobily rovnou celý ptačí hotel.

Třetí adventní neděle patřila našim zajíčkovským Sovičkám, které nás příjemně naladily na blížící se Vánoce! Děkujeme všem divadelníkům a zpěvákům za odvahu i výkon na podiu, i vám, naši milí rodiče, že jste nás přišli podpořit a vychutnat si s námi horký čaj či svařené víno. Radostné a krásné Vánoce v kruhu vašich nejbližších.

Týden před Vánočními prázdninami v Zajíčku proběhl tradiční jarmark, který oplýval nádhernými výrobky a že bylo z čeho vybírat! Na tvoření výrobků se podílely všechny děti a co se z výtěžku prodeje pořídí? O tom letos rozhodne náš školní parlament.

Školáci se s nadšením pustili do tvoření výrobků na každoroční vánoční jarmark, který otevíráme 17.12. a potrvá do 21.12. Milí rodiče, máte se rozhodně na co těšit.

Mikuláš, čert a anděl zavítali nejprve k našim Sovičkám. Mikuláš četl z knihy hříchů naše prohřešky, se kterými nezbývalo než souhlasit. Na závěr jsme zazpívali písničky a snad jsme celou bandičku dostatečně obměkčili, neboť nadílka byla veliká! Mikuláše se dočkali také naši školkáčci, kteří ho potěšili básničkou a písničkou. Děti byly nadšené a dalo jim to velké sebezapření, aby balíček v Zajíčku neotevřely a počkaly s tím domů. Děkujeme rodičům za dobrůtky do balíčků a velký speciální dík patří Andělovi (Marcelce Zmeškal), Čertovi (Ilče Komárkové) a Mikuláši (Pavlu Michalíkovi), kteří se své role zhostili naprosto perfektně!!

Bubnování s Petrem Šušorem jsme si užili naplno. Petr dokázal děti naprosto uchvátit. Nejprve vyprávěl, jak vznikl buben a první hraní na něj z doby pravěké, jak bubnují v Africe, Austrálii, Eskymáci a Indiáni. Každý si mohl vyzkoušet bubnovat na svůj buben a zkusit udržet rytmus a také disciplínu hrát v rytmu. Byl to intenzivní zážitek (jak emočně, tak i zvukově:).

Děti v Zajíčku navštívila naše bývalá kolegyňka Danda se svým zbrusu novým profi divadelním představením. Legenda o králi Artušovi děti uchvátila a naplno vtáhla do děje. Děti se na chvíli staly panoši či rytíři, splnily zkoušky odvahy, postavily tajemnou Vortigernovu pevnost a seznamily se s moudrým čarodějem Merlinem. A nakonec nalezly i svatý Grál!

Vypravili jsme se se školkáčky na již tradiční procházku na Loretu, kde jsme navštívili místní hřbitov a připomněli si tak dušičky. Užili jsme si také volnou hru na kopci a stavění domečku v roští :).

Ukončení projektu "Naše republika slaví narozeniny" se odehrálo v duchu První republiky. Děti nám představily své časopisy a leporela s výstupy, na které mohou být opět velmi hrdí. Nechyběl narozeninový dort, z rukou naší skvělé pekařky Dáši, šampaňské teklo proudem a přání pro naši zemi od našich skvělých dětí nás velmi dojala. Děkujeme také vám rodičům, že jste si udělali čas přijít děti podpořit a velký dík za všechny báječné dobroty!

V rámci tělocviku naši prvňáčci a druháčci navštěvují lekce plavání v hotelu SEN a již brzy z nich budou zkušení plavci!

Téma 100 let republiky nás provázelo také během výtvarky. Vyzkoušeli jsme si sádroryt státního znaku, vytvořili jsme plastickou mapu ČR, zhmotnili jsme naší představu planety Česko, vyrobili jsme si korunovační klenoty a vydali se ven zachytit podzimní krajinu.

Naše republika oslaví sté narozeniny a my se na toto výročí patřičně připravujeme. Hledáme informace, hrajeme hry, tvoříme a naše výstupy budeme prezentovat v naší závěrečné kavárně. Je na co se těšit :).

Zajdovští tvoři vytvořili během odpoledního kroužku s Vlaďkou parádní podzimní věnce z přírodnin a vlněné mandaly, které již při pohledu zahřejí.

Stavění domečků pro zvířata, lezení po stromech, výlet ke koním nebo stloukání rorýsovníku - to vše jsme si užili v rámci odpolední Divočiny s Evčou Šrailovou.

Podzimní činnosti nás provázejí ve školce také během dopoledního programu. Zahřáli jsme se rakytníkovým a šípkovým čajem z naší čajovničky, tvořili jsme a hráli si s přírodninami a Vašík nám přinesl představit svůj indiánský buben, který si sám s maminkou vyrobil a my si na něj vyzkoušeli zabubnovat.

Letos jsme zařadili jednu novinku v rámci dopoledního programu, a to Lesohrátky. Jeden den v týdnu se vydáme na celé dopoledne do přírody v okolí Zajíčka. S batůžkem na zádech budeme vyrážet různými směry a chceme aktivně poznávat svoje okolí. Cílem je být s dětmi maximum dopoledního času venku, učit se z přírody "in natura" a také utužovat zdraví pobytem a fyzickou aktivitou venku za téměř jakéhokoli počasí (nejde ale o adrenalinovou disciplínu, proto např. tuhé mrazy, plískanice a poryvy větru budeme pozorovat z vyhřáté základny :))."

Se školáky a předškoláky jsme tentokrát vyrazili za kulturou :). Přesvědčili jsme se, že příroda v naší zemi může být pěkná divočina a vůbec není nudná! A snad každý ocházel plný dojmů a s předsevzetím zkoumat přírodu okolo nás.

V rámci projektu „Slavíme 100. narozeniny“ jsme se vydali na Pražský hrad, na komentovanou prohlídku výstavy Doteky české státnosti, poobědvali jsme ve Valdštejnské zahradě a prošli jsme si výstavu ke vzniku Československa. Na závěr jsme navštívili Poslaneckou sněmovnu.

A je to zase tady! Nový školní rok jsme úspěšně zahájili! Tentokrát děti přivítal Hurvínek, Spejbl, Mánička, bábinka a nechyběl ani Žeryk! Hurvínek dětem připomněl, jak to ve škole chodí a pro děti připravil žertovné úkoly. Děti pak našly plyšového Hurvínka, který bude maskotem pro letošní rok a každý odcházel se zbrusu novu sovičkou na krk! Děkujeme také rodičům za doprovod a podporu dětiček.

Všechny děti z indiánského kmene zažily během týdne spousty legrace a užily si indiánského tvoření dosyta. Jako správní indiáni si nejprve postavili týpí, vyrobili si krásné čelenky a na závěrečné slavnosti nechyběl ani tanec u ohně, kteří si všichni stateční indiáni troufli přeskočit. Milí indiáni, děkujeme za prožití krásného, barevného a veselého týdne!

Ve velmi milém komorním složení jsme procestovali svět křížem krážem. Potkali jsme lední medvědy, slony i opice. Seznámili jsme se s kamarády odlišných národů a občas jsme se propojili s našemi staršími pegasími kamarádkami :). Všem cestovatelům děkujeme a máváme na jejich další letní dobrodružství.

Naše vesmírné putování bylo plné zábavy a napětí :). Nejprve jsme sestavili vesmírnou loď, během týdne jsme potkali marťany a dokonce jsme cestovali černou dírou, ze které jsme se nakonec ve zdraví vrátili zpět, ale náš foťák tam zůstal nadobro, proto většina našich fotek zůstává pouze v našich myslích :).

Naši školní dnes už "mazáci" přivítali v Zajíčku 3 budoucí prvňáčky, které provedli stezkou, během které plnili rozmanité úkoly (sluchové pexeso, spojování tvarů, chuťová poznáváčka,...) Na závěr byli pasováni na pravé školáky, dostali již s předstihem dobrodružné deníčky a my se těšíme, až se s nimi setkáme po prázdninách!

Fantastický týden jsme prožili na kouzelném ostrově, který jsme tvořili podle svých představ. Na konci týdne děti úspěšně splnily úkoly, které jim otevřely cestu k pokladu. Těšíme se na vás děti zase příští rok a děkujeme, že jste nás zavedly do světa vaší fantazie!

Zajíček se proměnil v letní tvořivý ateliér, ve kterém se sešli všichni malí umělci z okolí. Malovalo se vším (temperami, pastelkami, voskovkami, rukama,..) a na vše (na papír, na plátno, na kamínky,..). A že bylo v průběhu týdne co vystavovat:). Děkujeme za milé tvoření se všemi malíři!

I přes tropické počasí, které nás provázelo v průběhu týdne, jsme si týden ve světě víl a skřítků užili naplno. Hned v pondělí jsme založili líhniště víl a s napětím jsme čekali až do pátku, jestli se nám víly vylíhnou. A podařilo se :). Většinu času jsme trávili v lese, užili jsme si šipkovanou, vyráběli jsme svoje vlastní víly, ze kterých děti měly obrovskou radost. Všechny víly a skřítkové se také sešli na karnevalu a užilli si tanečního veselí. Děkujeme všem skřítkům a vílám za společně strávený krásný týden.

Počítačová hra převedená do reality se náramně vydařila. Nasbírali jsem všech 1000 pohárků za vyhrané "bitvy". Hráli jsme hry v lesích, loukách i zahradách, užili jsme si koupaček i bitev s vodními balonky. Těšíme se na další táborová dobrodružství.

Děkujeme za účast všem slečnám na táboře. Holky byly úžasné, do všeho nadšené a moc šikovné. Užily jsme si to, máme spoustu zážitků i fotek :) a poslední den nám všem bylo docela líto, že už to končí. Tak třeba zase za rok :).

Konec roku klepe na dveře a my již tradičně oslavujeme na zahradní slavnosti. Děkujeme všem školkáčkům, kteří si pro rodiče připravili parádní program, během kterého nás provedli celým školním rokem. Velký dík patří rodičům i našemu RC týmu za účast a navození krásné, již téměř prázdninové atmosféry. V září opět na viděnou! :)

Motýlí líheň byla další názornou ukázkou toho, tak to chodí v přírodě... Protože nejlépe se učí to, co sami vidíme a jsme toho součástí. Housenky motýlů se nám bohužel v průběhu přepravy z motýlí farmy schovaly do kukel, ale to největší dobrodružství mohlo začít - kukelní přeměna je pro housenku/motýla obrovská změna. Celé osazenstvo RC Zajíček následně bedlivě sledovalo vylíhnutí dvou baboček a motýlí občerstvování na květech a na cukerném roztoku. Jejich vypuštění do přírody bylo pro mnohé krásným zážitkem :)."

Letošní Sovíkend v Sedmihorkách v Českém ráji byl opět skvělý. Báječné počasí, koupačka přímo v kempíku, prochajdy kolem skal, horolezčení, večerní oheň, oslava trojnarozenin, rozlučka s Dandou a přivítání Vlaďky byly plné smíchu a pohodové atmosféry. Díky všem zúčastněným a za rok na shledání!!!!

Pěší výlet ze Senohrab přes les k Sázavě jsme si v rámci týdne "škola v přírodě" moc užili. Sběr malin a jiných pochutin, občerstvovací a lovící přestávka v kempu U Bořka či brouzdání v Sázavě na Baštírně. Závěr nám zkalilo zranění Terky, která skončila se čtyřmi stehy na hlavě a my všichni s velkým ponaučením, co příště dělat či nedělat. Terezko, jsi statečná holka!!!

Odměnou za poslední letošní perly byla nakonec (po výživné hromadné střevní viróze, která "skrečovala" únikovku v Praze, společná koupačka v hotelu S.E.N.... nejenom děti by si nechaly líbit tento "nadstandard" ;)

Překrásné a dojemné rozloučení s letošním školním rokem, částí učitelského osazenstva a prvními školáky odchodivšími zajíčkovskou rodinnou školu doprovázely slzy, smích, dárky, objetí, vůně květin a příjemná rodinná atmosféra. Díky! Díky! Díky!

Uzavření posledního letošního projektu Bylinkářství a kouzelní tvorové proběhlo formou Konference a přírodovědných dílniček pro rodiče a školkáčky. Děti představily své knihy, nechaly si je podepsat, ocenili jsme skicáky, do nichž v průběhu projektu kreslily své objevy a pochlubily se zahradními vychytávkami, které zrealizovaly v průběhu přírodovědy s Evkou Šrailovou

Poslední tělocvik letošního roku byl pro školáky netradiční - jeli terénem na kole k mirošovskému rybníku, u kterého mohly děti využít sportovní zázemí a kánoi i kajak od Komárků. Cesta zpět v letním vedru děcka docela zapotila...

Do Včelího a Vodního domu jeli spolu se školkou také školáci. Byl to velmi podnětný den okořeněný dobrodružstvími typu poštípání vosami na hrázi Švihovské vodní nádrže, ukopnutí několika palců najednou, krmení raků, nákup "medovinek" či řádění v parádním vodním minisvětě...