Líbí se nám dlabání dýní, ale nikdy si nezapomeneme připomenout i naše svátky. Dnes jsme se proto vypravili na Loretu zapálit svíčky na opuštěné hroby. A když už jsme byli na kopci, procházku jsme propojili s pouštěním draků!

Jako každý rok, tak i letos, jsme se na konci října pustili do dlabání nejrůznějších druhů dýní!

Milujeme pohyb a vodu a tak se vždy těšíme na čtvrtek, kdy skupinka školáků a předškoláků vyráží ze Zajíčka na Valnovku. Pod taktovkou zkušené plavčice a lektorky plavání Ivči Veselé nám to jde samo:) Učíme se splývat, foukat do vody, správně kopat nohama, skákat do vody. Včera všichni dokonce skočili šipku! Po nabité lekci se vždy těšíme na volnou zábavu ve vodě, na kterou bystrým zrakem dohlíží Ivča, Evča a Iveta (maminka, která nám při hodinách pomáhá).

Návštěva minifarmy u Kailů Ve středu jsme se školkáčky vyrazili na návštěvu zvířátek ke Kailům. Mohli jsme si pohladit ochočené slepičky, jedna si nás dokonce pletla, jako bysme byly žížaly, nebo co, a snažila se nás sezobnout. Hladili jsme si králíčky, morčátka a kočičku. Kája (Maminka Amálky a Žofinky) nám moc ochotně o zvířátkách povídala, nakonec jsme zkoušeli zvířata krmit. Cestou zpět jsme se opět kochali podzimní přírodou.

Lepší počasí na procházku podzimním lesem jsme si vybrat nemohli! V Zajíčku jsme si nejprve na cestu uvařili teplý rakytníkový čaj, ale nakonec nám bylo teplo až až. Cesta byla dlouhá, ale stálo to za to! Les voněl a nabídl nám spoustu zajímavých a inspirativních přírodnin. Šiškami jsme se zkoušeli trefit na cíl, hledali jsme houby, žaludy, barevné listy a u našeho oblíbeného stromu s očima jsme si pohráli. Testovali jsem naše schopnosti pohybovat se v terénu a kochali se nádhernými barvami a vůněmi. V Zajíčku nám již vyrostly semnáčky, které jsme vypěstovali z žaludů a třeba nám z nich jednou vyroste statný dub:).

Konečně nám počasí přálo a my se mohli se školáky vydat na naučnou lesní výpravu. Hledali jsme a prohlíželi si hmyz a drobné živočichy, kteří žijí v lese a úspěšně jsme prošli stezku s úkoly, během které jsme si zopakovali učivo z tématu "Tajuplný les"!

Burger bez masa? Myslíte si, že to nejde? Naši malí coolináři vás přesvědčí o opaku! Kroužek Coolinaření aneb zdravé vaření odstartoval a my vám přinášíme náš 1.fotorecept na mňamózní ČOČKA BURGERY!

Projektový den "v lese" se velmi vydařil, i když jsme nakonec v lese nebyli a kvůli mokru museli tak trochu improvizovat. Vymýšleli jsme plakát na akci "Den za obnovu lesa, vyhledávali jsme informace o ptácích a hmyzu a tvořili jsme společný strom a rybník z různých materiálů. Rybník jsme naplnili rybami a na strom se uhnízdily sovy z oblázků. Do lesa se ale ještě určitě vypravíme!

Pomalu připravujeme květinovou podzimní výzdobu, kterou budou školáci zdobit svými výrobky.

Ve čtvrtek 5. 9. jsme se vydali se školáky na Konopiště vyzkoušet si DISKGOLF. Cesta pěšky od vlaku na Konopiště byla sice dlouhá, ale i současní noví prvňáci ji zvládli skvěle. Házení létajícími talíři na cíl se dětem moc líbilo. Spolupráce v různorodých týmech děti hned na začátku stmelila a zvládli jsme i ztrátu jednoho talíře, který skončil ve vodě :) Promáčené ponožky a boty nám náladu nijak nezkazily a ani trocha matematiky při sčítání finálních bodů týmu děti neodradila :) Na cestě zpět jsme měli veliké štěstí a k velké radosti dětí nás neplánovaně odvezl Ekovláček na nádraží.

Nový školní rok jsme v Zajíčku zahájili zvesela a s novou písničkou. Pro školáky se otevřela brána do Tajuplného lesa, který nás bude tematicky provázet po celý školní rok. Školáky přivítala moudrá sova, košatý dub, zajíc, muchomůrka či vítr a voda, co tiše žbluňká. Ve školce na nás čekal zajíc Zajda, který se na děti už moc těšil. Pohoupali jsme Zajdu na "padáku", seznámili jsme se se svojí značkou a vytvořili jsme si svoje "značkové" pexeso. Hurá do nového školního roku!

Tento týden vyrazili za dobrodružstvím Robinsonky a Robinsoni, kteří se ocitli na pustém ostrově. Museli postavit přístřeší v džungli, vyrobit vlastní "vidličku", v okolním lese objevovali dosud nepopsané rostliny, k jejichž vědeckému názvu vedla dlouhá cesta. Podnikli dalekou výpravu do středu ostrova, kde například sami podojili kozu místních domorodců!

Táborníčci předškolního věku dostali velký úkol! Pomoci Noemu a jeho rodině postavit Archu, najít od každého druhu zvířat jeden pár a s nimi společně získat vstupenku na archu, kde přečkávali potopu. Nakonec vyšla duha, potopa opadla a celý svět byl zachráněn.

Lektvaropis (vyrábění a poznávání lektvarů nejrůznějších chutí a vůní), bylinkověda, pokusománie na vlastní kůži, zoologie magických tvorů, to vše a mnohé další jsme se naučili v letní škole čarodějologie.

V naší vesmírné raketě jsme objevovali krásu nekonečného vesmíru, přenesli jsme se na známé, ale i na planetky dosud neobjevené, a našimi přáteli se stali mimozemšťané.

Prázdniny jsou v plném proudu a my v Zajíčku jsme se s mladšími dětmi vydali do říše berušek a broučků.

Den plný nádherných emocí a společně prožívané pohody. Vysvědčení rozdáno a jak se píše na naší zahradní tabuli, všem budoucím šesťákům přejeme hodně zdaru na jejich další cestě za vzděláním, rovněž se těšíme na nové prvňáčky a všem nám, dětem i dospělým, přejeme báječné prázdniny.

S dětmi jsme se pustili do zkrášlování naší zahrady. Lanové centrum a další zahradní prvky jsme natřeli do zářivých barev! : ) Školákům děkujeme za skvělou práci!

Ráno jsme vyrazili vlakem do Benešova, kde jsme se cestou z nádraží na stadion stavili na zmrzku. Mňam, výběr byl veliký od točené (rybízovo meruňková), přes kopečkové běžné (čoko, vanilka), až po kopečkovou speciální "bílá čokoláda" nebo "cookie" - tedy sušenkovou:) Pak jsme si zařádili na námi již známém místě (work-out area) u atletického stadionu, kde jsme si dali i sváču. Cesta ke koupališti trvala pár minut. Na koupálku to bylo fantastické! Rozdělili jsme se na 2 skupinky - superplavce (ti byli s Lenkou v plavecké části) a skoroplavce a neplavce (ti byli s Evčou na kraji). Děti se vyřádily ve vodě, i na písku - u koupálka je hřiště na beach volejbal. Při zpáteční cestě pěšky a pak ve vlaku jsme byli příjemně unavení. Příště by to chtělo víc času.... I tak myslím, že jsme si to všichni moc užili! Závěrem bych chtěla napsat, že děti byly úplně skvělé po celou dobu výletu, hlavně na koupališti se chovaly perfektně, s respektem k vodě a k ostatním! Díky za parádní zážitek.

Dnešní výlet do Zeměráje jsme si všichni báječně užili. Navštívili jsme středověkou ves Hruškov, hřiště s hlavolamy a interaktivní hernu. Největší úspěch měla jednoznačně bosonohá stezka kde děti prokázaly zručnost a obratnost ale i velkou odvahu při projití potokem a bahnem. Společně jsme překonali spoustu překážek a nástrah, které byly doslova na každém kroku .

Večer po vesmírném parku pak patřil na zaječickém hřišti tradičnímu Sovímu setkání, které je o zastavení a potkání se nás všech, co máme rádi RC Zajíček.

V pátek jsme spolu s dětmi a rodiči zakončili více než měsíc trvající projekt Vzhůru do nekonečna a ještě dál. Škola se proměnila ve vesmír, který pokračoval i do okolí. Školáci konečně mohli prezentovat nejprve školkáčkům a odpoledne pak i rodičům svoji práci a nově získané vědomosti. A že téma všechny bavilo, netřeba dodávat, což dokládá mnoho velmi nápaditých prezentací: venkovní sluneční soustava, Zaječický Hubbleův teleskop, povrch Měsíce, černá díra vyrobená pomocí vysavače, vesmírná raketa, která zabrala na týden celou tělocvičnu, souhvězdí na stropě, mlhoviny, asteroidy z novinových ruliček a fantazijní vesmírné hole.

Naši budoucí prvňáčci si během zápisu prožili svůj "první" školní den nanečisto! Jejich průvodci byli současní prvňáčci a druháčci. Všechny úkoly hravě zvládli a na závěr si pochutnali na vlastnoručně vyrobeném raketovém špízu. Těšíme se na vás v září, naše milé budoucí Sovičky!

Dětský den s názvem Za korunou krále Zajíčka je za námi. Děti ze školky i školy si užily krásné dopoledne s úkoly: i vyráběly mrkvovou korunu, hledaly klíče od hradu, házely mrkví na cíl a také ji sázely, skákaly za mrkví a běžely s ní v pytli. Nicméně i to nejlepší stanoviště dnes trumfla psí tanečnice Fanynka se svou paničkou Kristýnou. Fanynka, která má složené canisterapeutické zkoušky a děti přímo zbožňuje, nám zatancovala, poseděla s námi jako opravdová dáma a Kristýna dětem pověděla, jak je důležité každé štěňátko dobře vychovat. Za rok se těšíme na další vystoupení naší nové kamarádky Fanynky.

Školková zahradní slavnost je za námi, ale i letos je na co vzpomínat! Děkujeme našim dětem a zajíčkovskému týmu za nádherný program, vám rodičům za velikou účast a velkou podporu jak dětem, tak nám učitelskému týmu (slova uznání a ocenění jsou pro nás moc důležitá). Děkujeme za všechny vynikající dobroty, které jste upekli, nachystali a přinesli. Věříme, že krásné chvilky s našimi dětmi nám zůstanou v paměti.

Výlet do Planetária byl více než akční. Sice jsme kvůli dopravě nestihli pohádku "Polaris", ale náladu nám to nepokazilo. Místo toho jsme viděli program "Noční obloha". A byl to silný zážitek. Prohlédli jsme si také interaktivní výstavu, největší úspěch sklidila černá díra a mizení a znovuobjevování se hopíků:). V Říčanech jsme si užili výstavu "Živá Amazonie". Nadšení jsme byli díky živým morčátkům, ale i kvůli zajímavým indiánským předmětům a hudebním nástrojům.

V rámci projektu "Moje poslání" jsme podnikli exkurzi na gymnáziu a poté jsme se přesunuli na střední odborné učiliště, kde na nás čekal perfektní program, který zajistila maminka Terezky. Vyzkoušeli jsme si práci cukráře i s ochutnávkou, zjistili jsme, co obnáší práce v truhlářské dílně a provozovně kadeřníků, vlásenkářů a maskérů. Naše slečny odcházely s parádními účesy a pánové se pyšnili drsnými jizvami :). Děkujeme za skvělý zážitek

Kroužek divočiny je vskutku divoký. Vyráběli jsme lojové koule se semínky pro ptáky a vyvěsili je v lese za zvoničkou, zkoumali jsme kůrovcovou kalamitu a také jsme našli první sněženky! To bylo radosti. A uklidili jsme louku a našli patřičný poklad. :)

Se školkáčky jsme si i letos připomněli Den Země, kterým nás provedla Evka Šrailová. Vyrobili jsme si parádní píšťalky a malovali přání do Kroniky Země! :)

Po delší době se zase propojila školka a škola. Vytvořili jsme věkově namíchané skupinky a vařili jsme, pekli jsme a vyráběli velikonoční produkty na odpolední jarmark. Pochutnali jsme si na jidášcích,nádivce či jáhlových vejcích a domů jsme si odnesli báječné velikonoční dekorace! Krásné Velikonoce přejeme ze Zajíčka!

Jupí, jupí, jaro je tu a konečně jsme se dočkali oblíbené jízdy na ponících! Svezli se všichni školkáčci a brzy podnikneme další jízdu!

Noc s Andersenem letos proběhla v klidné a pohádkové atmosféře! Četli jsme až do pozdních hodin. Děti sice vstávaly už od 6h, ale po snídani se opět zašily do tělocvičny a pokračovaly ve čtení hororů. Nu, na Andersena snad také časem dojde :). Děkujeme také všem předčítajícícím rodičům, že se s nadšením zapojili.

Návštěva ilustrátorky Ilony Komárkové byla skvělá. Dozvěděli jsme se od ní, jak od samého začátku vznikají ilustrace v knize až po konečný výsledek. Tuto profesi si děti samy vyzkoušely.

Projektový den na téma "Zvířecí písnička" nás prostě bavil. Vyráběli jsme papoušky, skládali píseň a také jsme si užili návštěvu paní Gabriely z Chovatelské archy. Představila nám své mazlíčky, jako jsou například králíci, morčata, křečci, želvy, hadi, chameleoni a agamy, bylo fantastické! Vrcholem návštěvy byly surikaty! Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a všechna zvířátka jsme si prohlédli pěkně zblízka!

Setkání s mazlíčky, jako jsou například králíci, morčata, křečci, želvy, hadi, chameleoni a agamy, bylo fantastické! Vrcholem návštěvy byly surikaty! Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a všechna zvířátka jsme si prohlédli pěkně zblízka!

Ještě než nám jaro zaklepe na dveře, pustili jsme s prvňáčky a druháčky do třítýdenního projektu o Krkonoších. A abychom výtvarnou výchovu propojili s novými znalostmi, povídali jsme si o Krkonošském národním parku, o jeho flóře a fauně, také už víme, že Sněžka je naše nejvyšší hora, že tetřívek je ohrožený druh a mnoho dalšího. V rámci projektu jsme si postupně vytvářeli pracovní listy, které jsme vložili do vyrobené knihy. Nechybělo ani 3D dílo zimní krajiny. A teď už může přijít jaro.

V Senohrabech, v Depu 33, proběhl historicky 1. zajíčkovský ples! O úvod se postarali naši divadelníci a zahráli nám krátké představení z ryze školního prostředí. Atmosféra byla fantastická, proběhly dámské i pánské volenky a všichni jsme se parádně odvázali :). Děkujeme také rodičům za skvělé občerstvení!

V lednu jsme se školáky 3. až 5. třídy pustili do kolektivního výtvarného díla, které jsme zaslali do 47. ročníku Mezinárodní dětské výstavy Lidice. Tato soutěž dětských výtvarných prací byla v roce 1967 založena k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice a je to velmi oceňovaná soutěž s mnoha tisíci účastníky z celého světa. Letos tedy i s účastí RC Zajíček. Letošním tématem byla chemie, mimo jiné její propojení na každodenní život nás všech, a jedním z podtitulů soutěže bylo i 150. výročí Mendělejevovy tabulky chemických prvků. A tak jsme vše skloubili v jedno. Vzniklo dílo Mendělejevova tabulka prvků očima Wichterleho. Otto Wichterle je osobnost české chemie a s jeho objevem kontaktních čoček je pro mnoho z nás svět o něco ostřejší. Na výrobu díla jsme použili prázdné obaly od kontaktních čoček, do kterých byl vepsán jeho stručný životopis. Vše jsme pak nalepili do podoby tabulky chemických prvků. Byla to výzva a my v Zajíčku jsme to dali.

Školní projekt o lidském těle a jeho fungování se promítl i do výtvarné výchovy první a druhé třídy, kdy se děti pustily do malování veselých vitamínů. Na začátku hodiny jsme si povídali o vitamínech, proč jsou důležité pro naše tělo a jak se do něj dostávají. Veselé vitamíny vznikly otiskem nabarvené bublinkové fólie a následným dobarvením detailů.

První povánoční Tvoříhrátky se nesly v duchu nasbíraných knoflíků a protože dát druhý život již nepotřebným věcem je moc prima!Velmi nás bavilo dlouhé přehrabování v krabici plné starých knoflíků a nádherné hledání těch pravých!

Po vánočních svátcích jsme se s dětmi první a druhé třídy pustili do výroby ptačích krmítek a jejich návštěvníků. Než jsme se dali do práce, prohlédli jsme si encyklopedie ptactva českých lesů, kdy si každý vybral několik opeřenců, aby se je pokusil, co nejvěrněji vykreslit. Na ptačí krmítka jsme použili lékařské špachtle, se kterými se krásně pracuje, lze je stříhat nůžkami a dobře se lepí tekutým lepidlem. Některé děti si navrhly klasické ptačí krmítko, jiné vyrobily rovnou celý ptačí hotel.

Třetí adventní neděle patřila našim zajíčkovským Sovičkám, které nás příjemně naladily na blížící se Vánoce! Děkujeme všem divadelníkům a zpěvákům za odvahu i výkon na podiu, i vám, naši milí rodiče, že jste nás přišli podpořit a vychutnat si s námi horký čaj či svařené víno. Radostné a krásné Vánoce v kruhu vašich nejbližších.

Týden před Vánočními prázdninami v Zajíčku proběhl tradiční jarmark, který oplýval nádhernými výrobky a že bylo z čeho vybírat! Na tvoření výrobků se podílely všechny děti a co se z výtěžku prodeje pořídí? O tom letos rozhodne náš školní parlament.

Školáci se s nadšením pustili do tvoření výrobků na každoroční vánoční jarmark, který otevíráme 17.12. a potrvá do 21.12. Milí rodiče, máte se rozhodně na co těšit.

Mikuláš, čert a anděl zavítali nejprve k našim Sovičkám. Mikuláš četl z knihy hříchů naše prohřešky, se kterými nezbývalo než souhlasit. Na závěr jsme zazpívali písničky a snad jsme celou bandičku dostatečně obměkčili, neboť nadílka byla veliká! Mikuláše se dočkali také naši školkáčci, kteří ho potěšili básničkou a písničkou. Děti byly nadšené a dalo jim to velké sebezapření, aby balíček v Zajíčku neotevřely a počkaly s tím domů. Děkujeme rodičům za dobrůtky do balíčků a velký speciální dík patří Andělovi (Marcelce Zmeškal), Čertovi (Ilče Komárkové) a Mikuláši (Pavlu Michalíkovi), kteří se své role zhostili naprosto perfektně!!

Bubnování s Petrem Šušorem jsme si užili naplno. Petr dokázal děti naprosto uchvátit. Nejprve vyprávěl, jak vznikl buben a první hraní na něj z doby pravěké, jak bubnují v Africe, Austrálii, Eskymáci a Indiáni. Každý si mohl vyzkoušet bubnovat na svůj buben a zkusit udržet rytmus a také disciplínu hrát v rytmu. Byl to intenzivní zážitek (jak emočně, tak i zvukově:).

Děti v Zajíčku navštívila naše bývalá kolegyňka Danda se svým zbrusu novým profi divadelním představením. Legenda o králi Artušovi děti uchvátila a naplno vtáhla do děje. Děti se na chvíli staly panoši či rytíři, splnily zkoušky odvahy, postavily tajemnou Vortigernovu pevnost a seznamily se s moudrým čarodějem Merlinem. A nakonec nalezly i svatý Grál!

Vypravili jsme se se školkáčky na již tradiční procházku na Loretu, kde jsme navštívili místní hřbitov a připomněli si tak dušičky. Užili jsme si také volnou hru na kopci a stavění domečku v roští :).

Ukončení projektu "Naše republika slaví narozeniny" se odehrálo v duchu První republiky. Děti nám představily své časopisy a leporela s výstupy, na které mohou být opět velmi hrdí. Nechyběl narozeninový dort, z rukou naší skvělé pekařky Dáši, šampaňské teklo proudem a přání pro naši zemi od našich skvělých dětí nás velmi dojala. Děkujeme také vám rodičům, že jste si udělali čas přijít děti podpořit a velký dík za všechny báječné dobroty!

V rámci tělocviku naši prvňáčci a druháčci navštěvují lekce plavání v hotelu SEN a již brzy z nich budou zkušení plavci!

Téma 100 let republiky nás provázelo také během výtvarky. Vyzkoušeli jsme si sádroryt státního znaku, vytvořili jsme plastickou mapu ČR, zhmotnili jsme naší představu planety Česko, vyrobili jsme si korunovační klenoty a vydali se ven zachytit podzimní krajinu.

Naše republika oslaví sté narozeniny a my se na toto výročí patřičně připravujeme. Hledáme informace, hrajeme hry, tvoříme a naše výstupy budeme prezentovat v naší závěrečné kavárně. Je na co se těšit :).

Zajdovští tvoři vytvořili během odpoledního kroužku s Vlaďkou parádní podzimní věnce z přírodnin a vlněné mandaly, které již při pohledu zahřejí.

Stavění domečků pro zvířata, lezení po stromech, výlet ke koním nebo stloukání rorýsovníku - to vše jsme si užili v rámci odpolední Divočiny s Evčou Šrailovou.

Podzimní činnosti nás provázejí ve školce také během dopoledního programu. Zahřáli jsme se rakytníkovým a šípkovým čajem z naší čajovničky, tvořili jsme a hráli si s přírodninami a Vašík nám přinesl představit svůj indiánský buben, který si sám s maminkou vyrobil a my si na něj vyzkoušeli zabubnovat.

Letos jsme zařadili jednu novinku v rámci dopoledního programu, a to Lesohrátky. Jeden den v týdnu se vydáme na celé dopoledne do přírody v okolí Zajíčka. S batůžkem na zádech budeme vyrážet různými směry a chceme aktivně poznávat svoje okolí. Cílem je být s dětmi maximum dopoledního času venku, učit se z přírody "in natura" a také utužovat zdraví pobytem a fyzickou aktivitou venku za téměř jakéhokoli počasí (nejde ale o adrenalinovou disciplínu, proto např. tuhé mrazy, plískanice a poryvy větru budeme pozorovat z vyhřáté základny :))."

Se školáky a předškoláky jsme tentokrát vyrazili za kulturou :). Přesvědčili jsme se, že příroda v naší zemi může být pěkná divočina a vůbec není nudná! A snad každý ocházel plný dojmů a s předsevzetím zkoumat přírodu okolo nás.

V rámci projektu „Slavíme 100. narozeniny“ jsme se vydali na Pražský hrad, na komentovanou prohlídku výstavy Doteky české státnosti, poobědvali jsme ve Valdštejnské zahradě a prošli jsme si výstavu ke vzniku Československa. Na závěr jsme navštívili Poslaneckou sněmovnu.

A je to zase tady! Nový školní rok jsme úspěšně zahájili! Tentokrát děti přivítal Hurvínek, Spejbl, Mánička, bábinka a nechyběl ani Žeryk! Hurvínek dětem připomněl, jak to ve škole chodí a pro děti připravil žertovné úkoly. Děti pak našly plyšového Hurvínka, který bude maskotem pro letošní rok a každý odcházel se zbrusu novu sovičkou na krk! Děkujeme také rodičům za doprovod a podporu dětiček.