Založení „rodinné školy“ byl nápad tří mamin – Mirči, Evči a Dandy, jejichž děti prošly zajíčkovskou školkovou průpravou, která se všem nejen líbila ale hlavně osvědčila. Program začít spolu, domácí prostředí otevřené individualizaci, podmínky příznivé pro učení se prožitkem, hrou, tréninkem praktických dovedností a vnitřní nadšení pro objevování světa se široce otevřenýma očima nás přesvědčily, že má smysl pokračovat i dál.

 

Ve školním roce 2013/14 se připojilo dalších pár dětí a jejich rodičů a vznikla první „rodinná třída“ se sedmi dětmi a dvěma dospělačkami – Mirčou a Dandou. Pro všechny to byla zcela nová zkušenost s mnoha pochybami, spoustou práce a učení se navzájem. Nicméně se nám podařilo přetvořit naše nadšené vize a představy ve skutečnost doprovázenou pocitem spokojenosti a smysluplnosti. Vnitřní motivace dětí nebyla „ubita“ vnějšími faktory jako jsou známky, pochvaly, razítka či zvláštní domácí úkoly a tresty. Děti se navzájem motivovaly a inspirovaly v objevování, zkoumání a učení se navzájem a hlavní rolí nás, dospělaček se stalo vytváření podnětného prostředí jak ve škole, tak při všech externích činnostech….  a hlavně: po zredukování všech „krásných, velkých a smysluplných“ cílů jsme došli k závěru, že tím nejhlavnějším cílem je si naše společné chvíle užívat s radostí, nadšením a láskou z objevování nekonečného potenciálu všech oblastí života.

Letos, ve školním roce 2019/20 je nás 20 soviček! Protože nám odešli další páťáci na druhý stupeň, od nového školního roku 2019/2020 nabízíme 2 místa (3.-5. třída) v naší rodinné škole!

Děti fungují na úrovni plnohodnotné „malotřídky“ prvního stupně 🙂

Po několikaleté zkušenosti jsme daleko klidnější a sebevědomější a neustále se utvrzujeme v přesvědčení, že to nejsou děti, kdo by se nechtěl učit a koho by učení nudilo či štvalo. Je to hlavně na nás, dospělácích, zda v dětech jejich vnitřní oheň a přirozenou touhu po objevování rozdmýcháváme nebo hasíme.

Děkujeme všem zúčastněným dětem a jejich rodičům, že můžeme být součástí tohoto malého velkého dobrodružství!!!

 

 Mirča, Eva a Evča